Kwalifikacja par do nowego programu refundacji in vitro
Wiele par mierzy się z trudnym problemem niepłodności. Czasem starania o upragnione dziecko trwają latami, co powoduje wiele stresu i frustracji. Niektóre osoby, mimo wskazań do in vitro, z powodów finansowych nie korzystały wcześniej z tej formy leczenia. Natomiast nowy program refundacji zapłodnienia pozaustrojowego sprawia, że in vitro staje się bardziej dostępne w Polsce. Przystąpić do niego można w wybranych ośrodkach leczenia niepłodności. Do nich należy też Klinika Bocian w Białymstoku.
Co zapewnia refundacja in vitro?
Rządowy program in vitro finansowany z budżetu państwa ma działać od 1 czerwca 2024 do końca 2028. Zapewnia refundację m.in. wizyt lekarskich, niezbędnych badań, zabiegu punkcji jajników, zapłodnienia w laboratorium embriologicznym, transferu i mrożenia zarodków. Co ważne pary mają do dyspozycji nie tylko in vitro z wykorzystaniem własnych gamet. Dostępne są też procedury korzystające z nasienia, komórek jajowych, jak i zarodków dawców. Para zakwalifikowana do programu będzie miała szansę podejść do maksymalnie 6 indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu – do 4 cykli in vitro z własnymi komórkami rozrodczymi lub dawstwem nasienia, do 2 cykli in vitro z komórkami jajowymi dawczyni i do 6 cykli z zarodkami dawców. Refundacja in vitro to nie wszystko. W ramach programu wsparcie otrzymają też pacjenci onkologiczni, którzy chcą zabezpieczyć płodność na przyszłość, poprzez mrożenie oocytów lub nasienia.
Jak się zakwalifikować do programu in vitro?
Każda para, która chce skorzystać z refundacji in vitro musi być do programu zakwalifikowana. Co więcej potwierdzenie spełnienia kryteriów kwalifikacji ma miejsce przed każdym kolejnym cyklem. Pod uwagę brana jest przyczyna niepłodności i czas jej leczenia. U pary musi być stwierdzona bezwzględna przyczyna niepłodności lub nieskutecznie leczona niepłodność przez 12 miesięcy przed zgłoszeniem do programu. Kolejny ważny aspekt to wiek pacjentów. Mężczyźni nie mogą przekroczyć 55 lat. U kobiet podawane są dwie górne granice w zależności od rodzaju dawstwa – do 42 lat, gdy korzystają z dawstwa partnerskiego lub dawstwa nasienia, do 45 lat, gdy para decyduje się na komórki jajowe lub zarodki od dawców. Pary posiadające już zamrożone wcześniej zarodki też mogą podejść do refundowanego kriotransferu. Jeżeli para uczestniczyła w samorządowych programach dofinansowania in vitro również może skorzystać z finansowania in vitro z budżetu państwa. Nie ma też przeciwwskazań, żeby ze wsparcia skorzystały pary mające już dziecko i planujące powiększenie rodziny.
Do jakiej placówki się zgłosić?
Ministerstwo Zdrowia przeprowadziło konkurs na realizatorów programu refundacji in vitro. Zostały nimi wybrane medyczne ośrodki wspomaganego rozrodu. Wśród nich jest też Klinika Bocian w Białymstoku, zlokalizowana przy ul. Akademickiej 26. Placówka zajmuje się diagnostyką niepłodności u kobiet i mężczyzn, leczeniem zaburzeń płodności, także za pomocą metody in vitro. Realizatorami programu in vitro także zostały ośrodki Kliniki Bocian w Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie. Więcej informacji na temat finansowania zapłodnienia pozaustrojowego można uzyskać kontaktując się bezpośrednio z kliniką telefonicznie: +48 85 744 77 00 lub odwiedzając stronę: https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro