Reklama

Kurpie Zielone w kolędowym repertuarze

Najpiękniejsze polskie kolędy, pastorałki i suity taneczne znalazły się w programie sobotniego (21.01) koncertu noworocznego w Spodkach Podlaskiego Instytutu Kultury (PIK). Przed publicznością w tym repertuarze zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone.


Kurpie Zielone to jedna z najstarszych w Polsce grup prezentujących folklor w formach stylizowanych i scenicznych. Działa w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku. Repertuar zespołu to swoisty kolaż pokazujący różnorodność, wielokulturowość oraz wieloetniczność Polski,  ułożony na zasadzie kontrastów i kontrapunktów.

Grupa prezentuje nie tylko folklor z terenu województwa podlaskiego, ale też ziem górskich (Spisz, Orawa, Żywiecczyzna, Ziemia Sądecka, Beskid Niski) i innych regionów. Zespół sięga do kultury ludowej i narodowej, przenosząc ją do kontekstów scenicznych, nieustannie szuka nowych inspiracji w szeroko rozumianym folklorze, zarówno tradycyjnym, jak i współczesnym. W ciągu 70 lat działalności zespół dał blisko dwa tysiące koncertów, które obejrzało ponad milion widzów.

źródło:PIK, oprac.: Małgorzata Sawicka

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama