Kto powinien wybrać materac o większej twardości?

Wybór komfortowego materaca nie zawsze jest łatwą decyzją. Oprócz rozmiaru oraz rodzaju wypełnienia trzeba także zadecydować o innych ważnych kwestiach, takich jak np. wysokość czy twardość materaca. To od tego ostatniego parametru w dużej mierze zależy bowiem komfort snu i zdrowa pozycja kręgosłupa w trakcie odpoczynku. Sprawdźmy, dla kogo są dedykowane materace o średniej i większej twardości!

Ze względu na to, jak dużo czasu każdej doby spędzamy w łóżku, materac powinien być odpowiednio dopasowany zarówno do indywidualnych preferencji, jak i masy ciała. Twardość materaca odpowiada bowiem za odpowiednie podparcie kręgosłupa. Z tego względu osoby o większej wadze powinny wybierać materace twardsze, takie jak materac lateksowy czy kokosowy. Zobaczmy, czym się one wyróżniają!

Materac lateksowy – aż 7 stref twardości

Zbyt miękki materac sprawi, że osoba o większej masie ciała będzie się w nim zapadać, co nie zapewni odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa. Jednak materac zbyt twardy, niedostosowany do uwarunkowań fizjologicznych, może powodować poranne pobudki z bólem pleców. Dlatego często polecaną opcją jest materac lateksowy, który oferuje aż 7 stref twardości.

Materac lateksowy stanowi odmianę materaca piankowego, a ponieważ nie zawiera sprężyn, elastycznie dostosowuje się do ułożenia i nacisku ciała. Dzięki 7 strefom twardości materace lateksowe często uważane są za najwygodniejsze na rynku. Sprawdzą się idealnie w przypadku par, jak i singli, a także alergików, ponieważ lateks uniemożliwia rozmnażanie grzybów i roztoczy.

Reklama

Materac kokosowy – jaką twardość wybrać?

Dla osób cięższych, wysokich lub zmagających się z chorym kręgosłupem polecanym wyborem jest także materac kokosowy. Nie jest to materac wykonany w całości z włókien kokosowych, a jedynie z dodatkiem maty kokosowej. Taka mata pozwala utwardzić materac po stronie, po której się znajduje. W przypadku materacy bardzo twardych producenci stosują podwójne maty kokosowe.

Twarde i średnio twarde materace kokosowe są polecane przede wszystkim dla osób o masie ciała ponad 100 kg, ale także cierpiących na choroby kręgosłupa. Przy wielu schorzeniach lekarze zalecają właśnie ten typ materaca. Warto jednak pamiętać, że materace kokosowe także mają różne oznaczenia twardości:

  • H1 – materac miękki, dla osób o niskiej masie ciała i dzieci;
  • H2 – uniwersalna twardość dostosowana do osób o różnej masie ciała;
  • H3 – materac średnio twardy, dla osób o średniej masie ciała i tych, które często zmieniają pozycję w nocy;
  • H4 – materac bardzo twardy, dla osób o wyższej masie ciała.

Jeśli nie jesteś pewien, jaką twardość materaca kokosowego czy lateksowego wybrać, możesz zdecydować się na materac dwustronny – o różnych stopniach twardości z jednej oraz z drugiej strony. Możesz także skonsultować się z doradcami sklepu internetowego sweetsen.pl, którzy z chęcią podpowiedzą, jaki rodzaj, wypełnienie oraz twardość materaca będą odpowiednie dla Ciebie, oraz dla Twoich najbliższych.