Magnesy neodymowe występują w wielu różnych kształtach, z których każdy ma swoje specyficzne zastosowania, zalety, jak i wady. Magnesy z otworem, pierścieniowe oraz płytkowe to jedne z najpopularniejszych typów szeroko wykorzystywanych w przemyśle i w urządzeniach AGD i RTV. Ich wyjątkowa siła magnetyczna oraz różnorodność form sprawiają, że są nieocenione w wielu dziedzinach – od technologii po meblarstwo. Chcesz dowiedzieć się na ten temat trochę więcej? Zachęcamy do lektury!
Magnesy neodymowe – krótka charakterystyka
Magnesy neodymowe są zbudowane głównie z trzech pierwiastków – neodymu, żelaza i boru. Połączenie odpowiada za wyjątkowo dużą siłę magnetyczną. Chociaż magnesy te są niezwykle mocne, to są również kruche i podatne na pękanie, dlatego nie zaleca się ich obróbki mechanicznej. Ponadto mogą rdzewieć, jeśli zostaną narażone na kontakt z wodą oraz wilgocią. W celu redukcji tego ryzyka producenci wykańczają zewnętrzną powłokę poprzez aplikację warstwy niklu, cynku, miedzi, a nawet złota.
Magnesy neodymowe – kształty
Magnesy neodymowe występują w różnych kształtach, które definiują ich zastosowanie.
- Magnesy neodymowe pierścieniowe – magnesy neodymowe z otworem (pierścieniowe), dzięki swojej unikalnej budowie z otworem w środku, sprawdzą się w wielu zróżnicowanych gałęziach przemysłu. Sięga się po nie w meblarstwie, reklamie i w procesie produkcji sprzętów domowych. Otwór w magnesie można wykorzystać do zamocowania go w wybranym miejscu za pomocą wkrętów czy śrub, a nawet prętów i rurek. Z uwagi na konstrukcję magnesy te dostępne w różnych rozmiarach i wykorzystywane m.in. w zatrzaskach, głośnikach i silnikach, a także mogą okazać się przydatne podczas domowych prac warsztatowych.
- Magnesy neodymowe płytkowe – magnesy neodymowe płytkowe charakteryzują się dużą siłą przyciągania oraz wieloma możliwościami zastosowania. Dzięki swojej płaskiej formie są wykorzystywane głównie w takich urządzeniach jak prądnice, separatory czy hermetyczne łączniki elektryczne. Są również popularne w przedmiotach użytkowych, takich jak zabawki, torebki lub zapięcia płaszczy. Magnesy te dostępne są w różnych rozmiarach i wariantach, co umożliwia dopasowanie ich do konkretnych potrzeb oraz zastosowań.
- Magnesy neodymowe walcowe – magnesy neodymowe walcowe to jedne z najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych rodzajów magnesów. Ze względu na swój cylindryczny kształt oraz niewielkie rozmiary, doskonale sprawdzają się w różnorodnych zastosowaniach, jak układy elektroniczne, mierniki czy turbiny, a także w ramach oczyszczania różnych mediów metalowych opiłków oraz zanieczyszczeń. Magnesy te charakteryzują się dużą siłą przyciągania w stosunku do swojej masy, podobnie jak inne warianty neodymowe, co sprawia, że można za ich pomocą unieść przedmioty ważące wielokrotnie więcej niż one same.
Oczywiście producenci wykonują także magnesy na zamówienie, które znajdą zastosowanie w jednym, konkretnym przypadku.
Magnesy neodymowe, głównie za sprawą ogromnej różnorodności kształtów i niezwykle dużej sile magnetycznej, znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu i technologii. Odpowiada za to także ich trwałość, niezawodność oraz możliwość dopasowania do specyficznych potrzeb. Wszystko to sprawia, że są niezastąpione w wielu aplikacjach – niezależnie od kształtu czy innych parametrów.