Księga wieczysta mieszkania – jak sprawdzić?

Zakup mieszkania to bardzo ważna i odpowiedzialna decyzja, w końcu inwestujemy w nie znaczną kwotę, a często nawet oszczędności życia. Dlatego wybór nieruchomości powinien być dobrze przemyślany. Przed zakupem warto sprawdzić np. stan prawny nieruchomości.

Księga wieczysta źródłem wiedzy o nieruchomości

Podejmując decyzję o wyborze mieszkania warto kierować się nie tylko jego dogodną lokalizacją, metrażem, liczbą pokoi, stanem technicznym czy kwestiami finansowymi. Równie ważny będzie stan prawny lokalu, który nie powinien budzić żadnych wątpliwości, aby nie narazić właścicieli na jakiekolwiek problemy z mieszkaniem w przyszłości.

Kompleksowe sprawdzenie nieruchomości będzie ważne zarówno, jeśli kupujemy mieszkania dla siebie, jak i pod inwestycję. Da nam to gwarancję bezpieczeństwa transakcji. W uzyskaniu wszelkich niezbędnych informacji na temat danej nieruchomości pomoże jej księga wieczysta, z którą warto się zapoznać przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie mieszkania. Zwłaszcza, że wgląd do ksiąg wieczystych jest obecnie wyjątkowo łatwy, gdyż są one dostępne w Internecie.

Księgi wieczyste można przeglądać za darmo za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (Ekw.ms.gov.pl). Wystarczy tylko znać numer dokumentu. Aby dowiedzieć się, jak ustalić numer KW wejdź na stronę Ksiegi-wieczyste.org. Informacje pozyskane z księgi wieczystej mogą się okazać przydatne, zwłaszcza jeśli kupujemy nieruchomość z rynku wtórnego, a także np. przy sprawach spadkowych. Warto pamiętać, że w przypadku ksiąg wieczystych obowiązuje tzw. rękojmia. Oznacza to, że zapis w księdze wieczystej ma pierwszeństwo przed innymi prawami.

Jakie informacje zawiera księga wieczysta mieszkania?

Każda księga wieczysta, w tym także księga wieczysta mieszkania, składa się z kilku działów. Dział I to podstawowe dane na temat nieruchomości, takie jak jej adres, metraż, liczba pokoi czy informacja o tym, że do mieszkania przynależy też np. garaż podziemny czy piwnica. W ten sposób można sprawdzić, czy informacje otrzymane od właściciela nieruchomości są zgodne ze stanem faktycznym. W rubryce przeznaczenie lokalu, powinna się znajdować informacja, że jest to lokal mieszkalny.

Dział II księgi wieczystej pozwoli z kolei ustalić, czy osoba, z którą mamy zawrzeć umowę faktycznie jest właścicielem danego mieszkania czy też np. jedynie współwłaścicielem i do zawarcia umowy będzie potrzebna zgoda pozostałych współwłaścicieli.

Dział III księgi wieczystej mieszkania to prawa, roszczenia i ograniczenia związane z nieruchomością. W przypadku mieszkania może to być służebność osobista, prawo dożywocia, czy też egzekucja z nieruchomości. Warto tutaj dodatkowo zapoznać się z aktami księgi wieczystej. Najlepiej, jeśli dział III księgi wieczystej jest pusty, gdyż jakikolwiek wpis w tym dziale oznacza pewne ograniczenia w rozporządzaniu lokalem.

Bardzo ważne przy podejmowaniu decyzji o zakupie mieszkania będzie też dokładne sprawdzenie wpisów w dziale IV księgi wieczystej. Znajdują się tam informacje o ewentualnej hipotece, wskazany jest wierzyciel i kwota, jaką hipoteka zabezpiecza. Przeglądając księgę wieczystą trzeba też zwrócić uwagę na ewentualne wzmianki o złożonych wnioskach o zmianę danych zawartych w księdze wieczystej czy też wszczętych postępowaniach sądowych lub administracyjnych dotyczących nieruchomości. Więcej informacji o tym, na jakie wpisy możemy trafić w księdze wieczystej i co one oznaczają, można znaleźć na stronie Ksiegi-wieczyste.org.