Reklama

Książnica Podlaska wspiera Ukrainę Spotkanie autorskie z Janiną Osewską połączone z recitalem Karola Szmuksty Ponad 6 tys. zł na…

Marszałek zaznaczył, że w pomoc Ukrainie zaangażowany jest samorząd województwa oraz podległe mu instytucje.

– Powinniśmy się solidaryzować z narodem ukraińskim, bo jest to polska racja stanu i od tego zależy nasze bezpieczeństwo. Ukraina walczy o wolność i demokrację w imieniu całej Europy – dodał Artur Kosicki podkreślając, że podejmowane działania nie odbywają się kosztem mieszkańców regionu.

Doroczny kiermasz książek organizowany przez Książnicę w tym roku miał wyjątkowy charakter. Dochód ze sprzedaży ma być przeznaczony m.in. na organizację zajęć dzieci z Ukrainy, którzy przebywają na terenie naszego województwa.

– Nasi pracownicy z działów edukacji i promocji przygotowują zajęcia dedykowane dla różnych grup wiekowych – mówiła Beata Zadykowicz. – Dzięki temu mamy tych dzieci będą mogły choć na chwilę odetchnąć. Jako ludzie kultury tyle potrafimy i tyle z siebie dajemy.

Zajęcia mają być prowadzone zarówno w placówkach Książnicy, ale także w miejscach pobytu uchodźców. Pracownicy instytucji są w kontakcie ze służbami koordynującymi zakwaterowanie Ukraińców w Podlaskiem. Tak, by jak najlepiej odpowiedzieć na zaistniałe potrzeby.

Jak poinformowała uczestnicząca w konferencji Katarzyna Siemieniuk, wicedyrektor Książnicy Podlaskiej, żywność, artykuły higieniczne i inne niezbędne rzeczy, zebrane podczas zbiórki prowadzonej przez Książnicę, trafią do uchodźców, którzy już przebywają na terenie województwa oraz tych, którzy tu jeszcze dotrą.

W planach instytucji kolejne działania. To m.in. jarmark, z którego dochód zostanie przeznaczony  na aktywizację zawodową ukraińskich uchodźców w Polsce.

Marszałek Artur Kosicki zaznaczył, że inne instytucje podległe samorządowi województwa również wspierają naszych sąsiadów. Mowa m.in. o koncertach charytatywnych i wydarzeniach organizowanych przez Operę i Filharmonię Podlaską oraz Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

– Jestem dumny ze wszystkich pracowników urzędu marszałkowskiego, Książnicy i innych podległych samorządowi jednostek, ale też z mieszkańców naszego województwa. Za to, jak postępujecie, i że w tej trudnej sytuacji naród ukraiński może na was liczyć – powiedział.

 

Paulina Tołcz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski 

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama