Reklama

„Książka autorska” – nowa wystawa w Książnicy Podlaskiej Zakończył się główny trzon Festiwalu Literackiego „Autorzy i książki” –…

Na wystawie zaprezentowane zostaną książki artystyczne oraz ilustracje uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu – przede wszystkim prace dyplomowe, realizowane na specjalizacji Techniki Druku Artystycznego.

Powstanie książki artystycznej jest długim twórczym procesem. Zaczyna się od tekstu, następnie jest wykonanie ilustracji, opracowanie graficzne całości, projekt okładki i przygotowanie do druku. Każda z prezentowanych książek jest inna. Różnią się zarówno podejmowanymi tematami, jak i specyfiką ich ilustrowania, np. „Mzurki” autorstwa Mai Żurawskiej to rozbudowana opowieść o przedziwnym świecie rządzonym przez apodyktyczną mysz – Janeczkę. Tu każda rozkładówka jest bardzo szczegółową, wieloelementową, opracowywaną w większości ręcznie ilustracją, w której tekst stanowi integralny element kompozycji. W opozycji do niej zaprezentowane zostaną „Bańki mydlane” Urszuli Głowackiej. Autorka tworzyła swoją książkę wyłącznie cyfrowo. Ilustracje są przejrzyste i sugestywne, a ponieważ publikacja tworzona była z myślą o małych dzieciach, które nie umieją jeszcze czytać, nie zawiera tekstu. Mimo to, oglądając ją doskonale wiemy o czym opowiada.

Na monitorach wyświetlane będą prezentacje procesów powstawania poszczególnych książek. Proces to: inspiracja, projektowanie, technika i technologia jakiej autorzy użyli do stworzenia wyjątkowych i unikatowych druków.

W przestrzeni Galerii Parter pojawią się również ilustracje wykonane do nieregularnika „Epea. Pismo literackie”, którego wydawcą jest Książnica Podlaska oraz wielkoformatowe druki autorstwa Aleksandry Czarnieckiej, ilustrujące utwory muzyczne jej ulubionego zespołu.

Wystawę „Książka autorska” można będzie oglądać w Galerii Parter Książnicy Podlaskiej do 3 czerwca w godzinach pracy biblioteki. Wstęp wolny.

źródło: Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu, Książnica Podlaska
oprac.: Paulina Dulewicz

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama