Królewska trasa jest tylko jedna – Supraśl

Maratończycy kresowi ścigali się w uzdrowiskowym Supraślu już po raz ósmy. Na wszystkich dystansach wystartowało około 500 zawodników z pięciu państw. Na głównym dystansie Maraton triumfowała mistrzowska para z Litwy: Silvija Paceviciene i Sarunas Pacevicius, oboje reprezentujący Sprint-Rowery.pl. Dla Sarunasa było już czwarte zwycięstwo w supraskim wyścigu, zaś dla jego żony trzecie.

Kolarzom nie trzeba szczególnie rekomendować Supraśla. Miasto ma już ugruntowaną renomę na mapie MTB nie tylko Podlasia. Tutejsze interwałowe trasy poprowadzone w okolicy rezerwatu “Góry Krzemienne” od lat mają ugruntowaną renomę. Wielu nazywa je „kultowymi”.W tym roku z trasy zostały usunięte płaskie odcinki w dolinie rzeki Sokołda co podniosło poziom trudności. Trzecia zawodniczka Peleton CST Półmaratonu Katarzyna Citko,jeżdżąca w barwach Magic Team Digitronic Autogas tak podsumowała wyścig: “Królewska trasa jest tylko jedna – Supraśl. Dziś się nawet zastanawiałam, czy dobrą trasą jadę, na objeździe była łatwiejsza. Dziś i trasa i pogoda sponiewierała nas wszystkich. Kto nie jechał, niech żałuje.”

Maratony Kresowe są  imprezami dla wszystkich, od przedszkolaków do weteranów.

Po przedszkolakach na trasę wyruszył “ćwierćmaraton” o nazwie Liv Fit oraz dystans Mini dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Dzięki takiemu harmonogramowi zawodów, rodzice mogą obserwować zmagania swoich dzieci lub być ich opiekunami na trasie, a następnie wystartować w Maratonie lub Peleton CST Półmaratonie.

Na dystansie Mini maratonu zwyciężyli reprezentanci Sokólskiego Klubu Kolarskiego Sokół, Jan Kaźmierowski i Nikola Gliniecka. Wyścig Liv Fit liczący 16km najszybciej pokonali Aliaksandr Lepesha z Grodna i Ula Paska z Michałowa. Najtrudniejszy w sezonie Liv Fit zdobył też Darek Wiśniewski z drużyny GSZR. Dla Darka był to 42. wyścig w cyklu Maratony Kresowe i pierwszy od czasu jego dramatycznej walki z chorobą. I to on był dla wielu tego dnia herosem Maratonów Kresowych, pokazując, że jak ma się pasję, miłość i wsparcie najbliższych to wszystko jest możliwe!

Prawie 300 zawodników pojawiło się na starcie CST Peleton Półmaraton. Walka o zwycięstwo rozstrzygnęłą się na końcowych metrach. Wygrał junior z Litwy Kostas Kardelis (Sprint-Rowery.pl), było to jego szóste zwycięstwo w tym sezonie. Tomasz Pietrzycki (Dabarti Pie3cki Team) był drugi – wygrywając tym samym swoją kategorię M3 – najliczniej obsadzoną, w której wystartowało 79 zawodników. Ścisłe podium uzupełnił Dawid Bojarczak (AGR Podlasie). Pierwszą 10-tkę zamknął 58-letni Wiesław Grala z Augustów MTB Team, udowadniając tym samym, że doskonała wydolność organizmu nie jest  uzależnione od Peselu. Wśród Pań zwyciężyła Jolanta Myć (MTB Międzyrzec Podlaski), przed Edytą Kryńską (BLU Team Refleks) i Katarzyną Citko (Magic Team Digitronic Autogas).

Interwałowy Maraton okazał się idealną trasą dla kolarza drużyny Sprint-Rowery.pl Sarunasa Paceviciusa. Wiceliderem wyścigu został Paweł Arciszewski (Inter Cars Sonic Bike Team), a trzecie miejsce wywalczył Wiktor Gindorowicz, aktualny lider klasyfikacji generalnej MK. Silvija Paceviciene (Sprint Rowery.pl) wygrała Maraton wśród Pań, wyprzedzając jednocześnie 70% startujących na tym dystansie Mężczyzn. Kasia Błaszczak (Azart Peleton Chełm) ukończyła wyścig jako druga zawodniczka Open, zamykając tym samym stawkę Kobiet uczestniczących na tym dystansie

Współorganizatorami wyścigu była Gmina Supraśl i Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu. Wyścig uzyskał wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki,Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Starostwa Powiatowego w Białymstoku. Głównymi sponsorami cyklu są: sklepy rowerowe Peleton, CST, Garmin, ECOBI, Velo Sp. z o.o., Dobre Sklepy Rowerowe oraz HurtowniaZabawek.pl.

Kolejny wyścig z cyklu Maratony Kresowe odbędzie się 15 września i zapowiada się szlagierowo, gdyż zawodnicy będą się ścigać w Wigierskim Parku Narodowym. Zawodnicy wystartują sprzed siedziby WPN w miejscowości Krzywe niedaleko Suwałk. Więcej informacji: www.maratonykresowe.pl