Reklama

Krajobraz na płótnie – obraz, który odmieni Twój wystrój

Czy można odświeżyć dotychczasowy wystrój mieszkania za pomocą tylko jednego nowego akcentu? Można i to najprostszy sposób na błyskawiczną metamorfozę przestrzeni. O czym jest mowa? W centrum naszego zainteresowania znalazł się obraz przedstawiający krajobraz. Malowniczy, pełen grozy lub sielankowy widok pozwoli nam się cieszyć nie tylko wyjątkową kompozycją, ale także zupełnie odmienionym charakterem przestrzeni. Nieważne, czy chcemy nadać nowego wyrazu salonowi, sypialni, czy domowemu gabinetowi – w każdym z tych miejsc efektowny pejzaż okaże się strzałem w dziesiątkę. 

Ozdabianie wnętrz obrazami to jeden z najstarszych sposobów na to, by zwykły pokój nabrał unikalnego wyglądu. W dawnych czasach dzieła zamawiało się bezpośrednio u artystów i czekało tygodnie lub miesiące, by płótno było ukończone. Dzisiaj zadanie jest o wiele prostsze. W sklepach internetowych znajdziemy tysiące drukowanych na płótnie przedstawień, które możemy zamówić od ręki i po kilku dniach cieszyć się ich pięknem w naszym pokoju. Są to nie tylko zdjęcia czy komputerowe grafiki, ale także reprodukcje wielkich mistrzów. Do wyboru, do koloru – wszystko, czego tylko zapragniemy. Na co się w takim razie zdecydować? O małą podpowiedź poprosiliśmy specjalistę od aranżacji wnętrz z Redro.pl:

Warto dobrać rodzaj krajobrazu do estetyki, jaka panuje w dekorowanym pokoju. W przypadku nowoczesnych aranżacji postawmy na ekspresyjne dzieła znanych malarzy jak van Gogh czy Cezanne lub czarno-białe zdjęcia o surowym charakterze. Z kolei w nastrojowym wnętrzu lepiej sprawdzą się romantyczne pejzaże, które wprowadzą atmosferę spokoju i harmonii. Dobór kolorystki jest równie istotny, co wybór samego przedstawienia. Im bardziej barwny wzór wybierzemy, tym bardziej ozdoba będzie widoczna w przestrzeni mieszkania.

Przygotuj się na zmiany

Jeśli zależy nam na spektakularnej metamorfozie, jaki najlepiej wybrać obraz? Krajobraz w postaci wielkoformatowego płótna jest znakomitym pomysłem. Takie rozwiązanie z pewnością sprawdzi się w przestronnym mieszkaniu – w lofcie urządzonym w industrialnym stylu, ale będzie także doskonałym wyborem do całkiem niedużego metrażu, jeśli tylko postawiliśmy na minimalistyczny wystrój. Wówczas taka ozdoba na ścianie będzie mogła grać pierwsze skrzypce i nie przytłoczy nam przestrzeni. Zamiast jednego dużego płótna możemy się także zdecydować na tryptyk bądź dyptyk. Tutaj mamy dwie możliwości do wyboru. Albo zdecydujemy się na gotowy wzór podzielony na dwa lub trzy płótna, albo sami wybierzemy różne, choć korespondujące ze sobą widoki, i stworzymy z nich autorską kompozycję. Każda z propozycji, która będzie pasować do naszego wnętrza, będzie doskonałym wyborem.

Nastrojowe morze

Wyobraźmy sobie zachód słońca nad morzem – czerwoną, ognistą kulę, która skrywa się za spokojną taflą wody, tworząc na niebie przepiękne pomarańczowo-fioletowe smugi światła. Taki widok nadaje się wprost idealnie do tego, by ozdobić urokliwą i przytulną sypialnię. W zależności od naszych upodobań wybierzmy nasz rodzimy Bałtyk z charakterystycznymi, drewnianymi falochronami lub postawmy na egzotyczny widok z białym piaskiem i tropikalnymi palmami. A jeśli szukamy czegoś do salonu? Wówczas zamiast romantycznego pejzażu sięgnijmy po czarno-biały obraz. Krajobraz w formie artystycznej fotografii zagwarantuje nam wyjątkowy klimat w pokoju. Zrezygnujmy ze spokojnego widoku na rzecz rozszalałych fal o spienionych grzywach. Taka kompozycja w formie tryptyku stanie się zapierającą dech w piersiach dekoracją.

Majestatyczne góry

Góry, podobnie jak morze, będą się prezentować całkowicie odmiennie w zależności od pogody czy pory roku. W lecie ich wierzchołki odcinają się na tle błękitnego nieba, a u ich stóp rozciągają się soczyście zielone hale. Jesienią porastające je mchy zaczynają zmieniać kolor na żółty, pomarańczowy i czerwony, tak jak i lasy znajdujące naokoło. Zimą z kolei wszystkie barwy znikają, a skalne wzniesienia pokrywają się śniegiem. Gdy patrzymy na taki pejzaż, mamy wrażenie, że świat zamienił się w czarno-białą fotografię.

Jeśli jesteśmy miłośnikami surowych w wyrazie aranżacji, wybierzmy zimowy krajobraz lub zdecydujmy się skryte w mgłach górskie wierzchołki, pod którymi rozciąga się ciemnozielony, iglasty las. Z kolei w przypadku rustykalnego wnętrza o pogodnym charakterze postawmy na sielankowy pejzaż. Znakomitym przykładem jest przedstawienie Morskiego Oka, znajdującego się w Tatrach, które prezentuje się naprawdę bajkowo pod błękitnym niebem usianym obłokami. – doradził nam ekspert Redro.pl.  

Krajobraz artysty

A jeśli jesteśmy prawdziwymi miłośnikami sztuki i chcielibyśmy się cieszyć w naszym mieszkaniu dziełem ulubionego artysty? Wówczas najlepszym rozwiązaniem okażą się reprodukcje słynnych malarzy. Krajobraz to jeden z najpopularniejszych tematów, dlatego bez trudu znajdziemy odpowiednie przedstawienie. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, pejzaże tworzyli nie tylko ci malarze, którzy wiernie odwzorowywali otaczający ich świat, ale również ci, którzy widzieli rzeczywistość na swój własny sposób. Doskonałym przykładem są prace Paula Cezanne’a, którego widoki odznaczają się lekko kubizującym charakterem, Vincenta van Gogha, który tworzył rozedrgane, bardzo ekspresyjne kompozycje, czy Edvarda Muncha, posługującego się płynnymi liniami i plamami barwnymi.

Krajobraz to nie tylko jeden z popularniejszych motywów malarskich, ale także jeden z najbardziej różnorodnych tematów. To prawdziwy wachlarz aranżacyjnych możliwości, w którym znajdziemy coś zarówno do nowoczesnego, jak i klasycznego wnętrza. Wybierzmy pejzaż, który najlepiej wkomponuje się w nasz dotychczasowy wystrój i cieszmy się błyskawicznie odmienionym mieszkaniem.

Reklama