Reklama

Kraina Otwartych Okiennic. Niezwykły szlak turystyczny na Podlasiu

W Polsce nie brakuje wsi, w których wydaje się, że czas zatrzymał się w miejscu wiele lat temu. Najsłynniejszą jest małopolska wieś Zalipie, która słynie z przepięknych domów malowanych w ludowe wzory. Nie każdy mieszkaniec Białegostoku wie, że w odległości zaledwie 30 km od stolicy województwa podlaskiego kryją się trzy wsie, które pod względem architektonicznym z powodzeniem mogą konkurować ze słynnym Zalipiem. Mowa o Trześciance, Socach i Puchłach, które znajdują się na niezwykłym drewnianym szlaku nazywanym Krainą Otwartych Okiennic.

Niezwykła architektura zwykłych podlaskich wsi

Kraina Otwartych Okiennic to drewniany szlak turystyczny, który przebiega przez trzy podlaskie wsie – Trześciankę, Soce i Puchły. Miejscowości sąsiadują ze sobą, można więc z powodzeniem odwiedzić je wszystkie podczas jednej wycieczki. Do Krainy Otwartych Okiennic można wybrać się zarówno na jednodniowy wypad poza miasto, jak i uczynić je jedną z atrakcji dłuższego urlopu – ich zwiedzanie można np. połączyć z wizytą w malowniczej dolinie Narwi, wycieczką do Białowieży czy podziwianiem z siodełka rowera magicznych zakątków na Podlaskim Szlaku Bocianim, który biegnie m. in. przez Trześciankę.

Zaplanowanie dłuższego pobytu w okolicy każdemu turyście ułatwi portal turystyczny Nocowanie.pl. Za jego pośrednictwem można od ręki sprawdzić dostępność noclegów w konkretnych miejscowościach oraz zarezerwować ten, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Co ciekawe, zakwaterowanie możemy znaleźć nie tylko w standardowych obiektach noclegowych, lecz także w drewnianych domach z charakterystycznymi zdobieniami, których mieszkańcy udostępniają dla turystów pokoje do wynajęcia. Kraina Otwartych Okiennic to świetny pomysł na wycieczkę dla całej rodziny, która pozwala nie tylko nacieszyć oczy niezwykłą architekturą Podlasia, lecz przy okazji także dowiedzieć się wielu historycznych ciekawostek związanych z burzliwymi dziejami regionu.

Zwiedzanie Krainy Otwartych Okiennic

Reklama

Kraina Otwartych Okienic to wyjątkowa, lecz ciągle dość mało znana na arenie ogólnopolskiej atrakcja Podlasia. Będzie to niewątpliwym atutem dla turystów, którzy preferują spokojne zwiedzanie oraz chcą w pełni wczuć się w unikalny klimat miejsca, w którym aktualnie goszczą. W Krainie Otwartych Okiennic z pewnością nie napotkamy na tłumy turystów – jest to jedno z tych miejsc na Podlasiu, w którym czas płynie wolniej a jego mieszkańcy żyją własnym życiem.

Największą atrakcją tego wyjątkowego miejsca są oczywiście drewniane domy z charakterystycznymi, bogato zdobionymi okiennicami. Budynki mieszkalne są wykonane z drewna, a wiele z nich to zabytki liczące sobie ponad 100 lat. Zdobienia domostw są dziełem ich dawnych mieszkańców, którzy pieczołowicie dekorowali swoje domy. Zdobienia nawiązują do ludowej tradycji rosyjskiej, gdyż w czasie zaborów ziemie te należały do Cesarstwa Rosyjskiego. Wisienką na torcie są natomiast gniazda bocianów, które szczególnie licznie występują zwłaszcza w Trześciance – jednej ze wsi Podlaskiego Szlaku Bocianiego.

Podczas zwiedzania wsi Trześcianka, Soce i Puchły warto zwrócić uwagę także na drewniane krzyże. Zgodnie z podlaską tradycją, były one ustawiane na początku i końcu wsi w celu zapewnienia ich mieszkańcom boskiej opieki i ochrony. Oprócz przydrożnych krzyży, każda z wsi posiada własne świątynie. Obok kościołów stoją cerkwie, co świadczy o dwuwyznaniowym charakterze miejscowości oraz zgodnym współistnieniu ze sobą dwóch religii. Świątynie są wybudowane z drewna i równie bogato zdobione, co domy lokalnych mieszkańców.

Atrakcje turystyczne trzech wsi

W pierwszej kolejności warto odwiedzić Trześciankę, do której można wygodnie dojechać zarówno samochodem, jak i rowerem. Jest to staroruska wieś, której najstarsze budynki pochodzą z XVI w. Na szczególną uwagę turystów zasługuje zielona cerkiew św. Michała Archanioła, którą można podziwiać także od środka.

Z Trześcianki warto udać się do wsi Puchły, gdzie znajduje się cerkiew pw. Opieki Matki Bożej (według wielu jedna z najpiękniejszych cerkwi na całym Podlasiu), a tuż za nią ścieżka prowadząca na drewnianą kładkę i taras widokowy nad Narwią. W Socach można natomiast odwiedzić Muzeum Wsi Soce. To prywatny obiekt prowadzony przez jedną z miejscowych rodzin, w którym można podziwiać pamiątkowe przedmioty codziennego użytku należące do dawnych mieszkańców wsi.

Reklama