Reklama

Korzystanie z telefonu pod lupą podlaskich policjantów

Korzystanie z telefonu pod lupą podlaskich policjantów

Data publikacji 16.03.2023

Wczoraj podlascy policjanci zwracali szczególną uwagę na to, czy kierowcy stosują się do przepisów dotyczących zakazu korzystania z telefonu podczas jazdy, a także sprawdzali, czy piesi pamiętają o nich na przejściach, torowiskach czy drogach dla rowerów. Obserwowanie drogi i jej otoczenia znacząco wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowym, dlatego warto stosować zasadę „Na Drodze – Patrz i Słuchaj!”.

Wczoraj ponad 160 policjantów, głównie z podlaskiej drogówki, zwracało szczególną uwagę na to, czy kierowcy i piesi stosują się do przepisów dotyczących zakazów korzystania z telefonów podczas jazdy oraz na przejściach dla pieszych, torowiskach czy drogach dla rowerów. Podczas działań „Bezpieczne korzystanie z telefonu” mundurowi przypominali uczestnikom ruchu, że korzystanie z urządzeń elektronicznych w czasie jazdy wpływa na szybkość reakcji za kierownicą. To przekłada się między innymi na długość drogi hamowania, czy możliwość zachowania bezpiecznej odległości między pojazdami. Funkcjonariusze zwracali również uwagę na to, że wybieranie numeru telefonu, czy pisanie nawet krótkich wiadomości tekstowych, powoduje oderwanie wzroku od drogi. Podczas tych kilku sekund nieuwagi może dojść do niebezpiecznej sytuacji, a my nie będziemy mieli czasu na reakcję. Była to również okazja do tego, aby przypomnieć pieszym, że ich także obowiązuje zakaz korzystania z telefonów i innych urządzeń elektronicznych podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, torowisko czy przejście dla pieszych w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji.


Tylko wczoraj policjanci ujawnili 120 kierowców, którzy korzystali podczas jazdy z telefonów wymagających trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Natomiast 40 pieszych popełniło wykroczenia korzystając z telefonów, czy innych urządzeń elektronicznych, podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejścia, torowiska czy drogi dla rowerów. W ręce mundurowych wpadło również 3 kierowców, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę po alkoholu.


Pamiętajmy, że bez względu na to, w jakim charakterze korzystamy z drogi, dla własnego bezpieczeństwa stosujmy zasadęNa Drodze – Patrz i Słuchaj!”.


Relacje z działań w poszczególnych komendach Policji:


Komenda Miejska Policji w Łomży


Komenda Powiatowa Policji w Bielsku Podlaskim


Komenda Powiatowa Policji w Mońkach


Komenda Powiatowa Policji w Sokółce

Źródło: Policja Podlaska

Reklama