Kontrole autobusów w liczbach

Kontrole autobusów w liczbach

Data publikacji 10.09.2021

Pierwsze dni roku szkolne za nami. W tym czasie policjanci z drogówki skontrolowali blisko 340 autobusów, którymi przewożeni są uczniowie do szkół. Mundurowi stwierdzili w nich ponad 20 usterek stanu technicznego, a 7 – nie nadawało się do dalszej jazdy. Działania te mają jeden główny cel, aby droga do szkoły była bezpieczna.

Podlascy policjanci dbają o to, aby droga do szkoły była bezpieczna. Każdego dnia można ich spotkać w rejonie szkół i przedszkoli. Oprócz tego, że pomagają uczniom bezpiecznie przejść przez przejście, to sprawdzają między innymi jak zachowują się kierowcy w ich pobliżu oraz czy prawidłowo przewożą swoich pasażerów. Policjanci z drogówki, prowadzą również wzmożone kontrole autobusów. Tylko od początku roku szkolnego skontrolowali blisko 340 pojazdów, którymi przewożeni są uczniowie do szkół. Podczas nich mundurowi stwierdzili 23 usterki stanu technicznego, które dotyczyły głównie niesprawnego oświetlenia. W 4 przypadkach autobusy nie miały obowiązkowego wyposażenia, głównie młotków bezpieczeństwa. Część usterek kierowcy usunęli podczas kontroli i mogli jechać w dalszą drogę, jednak 7 autobusów policjanci nie dopuścili do ruchu. W tych przypadkach awarie rażąco wpływały na bezpieczeństwo przewożonych pasażerów. Dotyczyły miedzy innymi wycieku płynów, korozji podwozia, niesprawnej instalacji elektrycznej czy nieszczelności w układzie hamulcowym. Policjanci zatrzymali w sumie 8 dowodów rejestracyjnych z powodu złego stanu technicznego. Na szczęście wszyscy kierowcy byli trzeźwi.

Jak podkreślają policjanci z drogówki, także z grupy Speed, autobusy przewożące pasażerów są w ich zainteresowaniu nie tylko wraz z rozpoczęciem szkoły, ale przez cały rok.

Relacje z działań w poszczególnych podlaskich komendach Policji:

Komenda Miejska Policji w Łomży

Komenda Miejska Policji w Suwałkach

Komenda Powiatowa Policji w Augustowie

Komenda Powiatowa Policji w Bielsku Podlaskim

Komenda Powiatowa Policji w Sejnach

Komenda Powiatowa Policji w Siemiatyczach

Komenda Powiatowa Policji w Wysokiem Mazowieckiem

Źródło: Policja Podlaska

Reklama