Reklama

Konkurs rzeźbiarski – Ogród Branickich

Miasto Białystok ogłosiło konkurs na projekt rzeźby przedstawiającej alegorię Wiosny, przeznaczonej do jednej z czterech fontann znajdujących się w Ogrodzie Branickich. Prace można nadsyłać do 31 maja.

Celem konkursu jest wybranie najlepszej koncepcji projektowej w formie modelu rzeźby (figury) na kamiennym postumencie. Projektowana rzeźba z piaskowca powinna zostać wpisana w istniejący zespół 16 kamiennych puttów, stojących w parterach bukszpanowych Salonu Ogrodowego oraz stylistycznie korespondować z dekoracją rzeźbiarską rezydencji. Powinna też twórczo nawiązywać do stylu rzeźbiarza Jana Chryzostoma Redlera, który w sposób mistrzowski uchwycił anatomię dziecięcych postaci, ich żywość gestu i mimikę.

Model rzeźby powinien przedstawiać żeńskie putto – postać małej, pełnej wdzięku dziewczynki w pozycji siedzącej lub półleżącej, będącej alegorią Wiosny. Tej postaci powinny towarzyszyć atrybuty Flory – mitologicznego bóstwa patronującego tej porze roku. Atrybutem Wiosny-Flory są wiosenne kwiaty. Postument ma mieć formę kamiennego kopca wystającego ponad lustro wody. Aby zwiększyć szum fontanny kopiec, oprócz rzeźbionej w kamieniu kwitnącej roślinności, musi zawierać fragmenty rudy darniowej.

– Zachęcamy dyplomowanych rzeźbiarzy, artystów plastyków i konserwatorów dzieł sztuki do udziału w konkursie na projekt Wiosny – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Mogą w nim wziąć udział także pracownie artystyczne i firmy zajmujące się projektowaniem obiektów małej architektury. Na zgłoszenia czekamy do końca maja.

Prace konkursowe należy złożyć w siedzibie Departamentu Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Białymstoku, przy ul. Słonimskiej 8, pok. 203.

Ogród Branickich jest jednym z najlepiej zachowanych barokowych ogrodów w Europie. W 2009 roku rozpoczęła się jego kompleksowa rewaloryzacja. Prace polegały m.in. na pełnej konserwacji zabytkowego zespołu 19 kamiennych rzeźb ogrodowych. Przez ostatnie 10 lat zrekonstruowano dekorację Altany pod Orłem, 8 herm i 8 kolumn zdobiących wejścia z salonu na teren boskietów oraz zespół 16 kamiennych puttów w parterach bukszpanowych. Kolejnym etapem prac będzie wykonanie 4 kamiennych rzeźb na postumentach, przedstawiających alegorie czterech pór roku: Wiosny, Lata, Jesieni i Zimy.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.bip.bialystok.pl.

Kamila Bogacewicz

Źródło: Urząd Miejski Białystok

Reklama