Reklama

Koncert w rocznicę śmierci Franciszka Mocarskiego

Dziś (20 marca) w auli Zespołu Szkół Mechanicznych przy ul. Broniewskiego 14 odbył się koncert poświęcony pamięci wieloletniego dyrygenta Miejskiej Orkiestry Dętej Franciszka Mocarskiego. W tym wydarzeniu wzięli udział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i jego zastępca Rafał Rudnicki.

Franciszek Mocarski (ur. 9 listopada 1945 r., zm. 20 marca 2022 r.) był wyjątkowym artystą, wybitnym pedagogiem i wychowawcą. Miał ogromny autorytet wśród młodzieży. Muzyka była jego niezawodną metodą wychowawczą. Młodym mieszkańcom Białegostoku, orkiestrze, muzyce i naszemu miastu poświęcił swoje życie.

Franciszek Mocarski kierownictwo nad orkiestrą przejął w 1978 roku. Opiekował się nią i rozwijał ją przez 44 lata. Powołał też w Białymstoku Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych. Otrzymał pięć Nagród Prezydenta Miasta Białegostoku (jako dyrygent ZSM), kilkadziesiąt razy został też doceniony przez dyrekcję szkoły, a w 2011 roku otrzymał Medal Złoty za Długoletnią Służbę. Po jego śmierci została podjęta decyzja o nadaniu jego imienia Miejskiej Orkiestrze Dętej.

– O ludziach tak pełnych pasji, charyzmy, zaangażowania, wiedzy i umiejętności trzeba pamiętać. Franciszkowi Mocarskiemu Białystok i jego mieszkańcy zawdzięczają bardzo dużo, za co zawsze byłem i wciąż jestem wdzięczny – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

W koncercie udział wzięła rodzina Franciszka Mocarskiego, przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych, uczniowie i nauczyciele. Miejska Orkiestra Dęta im. Franciszka Mocarskiego zagrała koncert pod batutą Rafała Broneckiego.

Agnieszka Błachowska

Źródło: Miasto Białystok

Reklama

Reklama