Reklama

Koncert w Łomży. Meandry nie tylko kurpiowskie

Zarazili się folklorem i od 9 lat chcą zarażać w ten sposób innych. Stowarzyszenie Projekt Artystyczny "Meandry" zaprosiło w piątek, 20 stycznia do Hali Kultury w Łomży na "Koncert pod pretekstem". Wśród widzów był wicemarszałek Marek Olbryś.


„Meandry” mają już 9 lat. Zespół tworzy kilkanaście osób, głównie dawnych członków młodzieżowych i studenckich zespołów folklorystycznych. Od kilku miesięcy działa też młodsza grupa uczennic łomżyńskich szkół.

– Lubimy tańczyć, zaangażować się w coś artystycznego, spotykać wspaniałych ludzi — mówiły zgodnie Maja Jasińska i Joanna Darmetko, które wraz z kilkoma koleżankami dołączyły do „Meandrów” w październiku.

Do udziału w „Koncercie pod pretekstem” zaproszone zostały także dwie grupy współpracujące z łomżyńskimi artystami. „Trzecie zwrotki” z Ostrołęki zaprezentowały unikalne wykonania znanych pieśni a cappella. Na wskroś kurpiowski klimat wprowadziły natomiast dwie Natalie, Beata, Pola, Zofia, Jowita, Anastazja, Kinga, Dominika i Klaudia, czyli Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu pracujący pod patronatem Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury oraz kierownictwem Anny Czarneckiej (z akordeonem).

– Działamy od dwóch lat. W repertuarze mamy pieśni kurpiowskie, ale także patriotyczne czy kolędy. To zamiłowanie przechodzi z pokolenia na pokolenie. Uczyłam muzyki już rodziców niektórych dziewczynek, a jak dobrze pójdzie to może i kolejne pokolenie. Ja po prostu to kocham. Z Meandrami znamy się ze wspólnych występów i chętnie przyjęłyśmy zaproszenie — powiedziała Anna Czarnecka.

Jej podopieczne to jeszcze uczennice szkoły podstawowej, ale bardzo przejęte swoją artystyczną rolą.

– Cieszę się, że mogę śpiewać w zespole. Tak, mam to w sercu — podkreślała Beata Bączek. – Kocham śpiewać i chciałabym to w przyszłości robić — dodała Pola Jastrzębska. Śpiewać lubi także Zofia Piasta wyróżniająca się w zespole tamburynem.

– Lubię też jeździć z koleżankami — mówiła.

Koncert prezentujący kilka wizerunków folkloru poprowadzili Katarzyna Szmitko i Piotr Zduńczyk. 

tekst, fot.: Maciej Gryguc
red.: Paulina Dulewicz

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama