Reklama

Koncert Trio Lontano z prawykonaniem kompozycji Krzysztofa Dombka

W najbliższy piątek, 21 kwietnia, w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Podleśnej w Białymstoku wystąpi Trio Fortepianowe Lontano, w składzie: Anna Maria Kamińska – fortepian, Paweł Polak – skrzypce, Grzegorz Vytlacil – wiolonczela.


– Postaramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych słuchaczy zarówno pod względem poznania mało znanych dzieł, jak i obcowania z najpopularniejszymi arcydziełami gatunku – zachęca Paweł Polak. – Trzeba podkreślić, że będzie to także okazja do uczestnictwa w wyjątkowym i niecodziennym wydarzeniu, ponieważ podczas koncertu po raz pierwszy wykonamy najnowszy utwór skomponowany przez Krzysztofa Dombka.

Artysta na co dzień jest muzykiem orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej, wiolonczelistą, ale także kompozytorem, autorem instrumentacji do musicalu „Doktor Żywago”, czy kameralnych wersji koncertów Chopina.

– Od wielu lat zajmuję się pracą kopisty – przepisuję olbrzymią ilość partytur, mam za sobą już kilkanaście pełnych utworów symfonicznych, operę, instrumentację musicalu – mówi o swojej pracy Krzysztof Dombek. – Pracując przez wiele lat nad partyturami, miałem okazję podglądać, jak pracują kompozytorzy, jak się uczą, co nowego proponują. Jednak po tym, jak kilka lat temu współpracowałem z Kevinem Kennerem przy opracowaniu instrumentacji koncertów Chopina na fortepian z kwintetem smyczkowym, Kevin zadowolony z tej pracy wielokrotnie w wywiadach nazywał mnie kompozytorem. Postanowiłem więc dotrzymać słowa i rzeczywiście napisać coś od siebie, a nie być tylko osobą opracowującą cudze utwory. Tak powstał pomysł Tria fortepianowego, które napisałem z myślą o kolegach z Trio Lontano. Chciałem posłużyć się jak najprostszymi środkami, tak aby muzyka próbowała bronić się sama prostą melodią, prostą harmonią, w zupełnie klasyczny sposób – bez żadnych elementów muzyki współczesnej.

W programie piątkowego koncertu znajdzie się również Trio fortepianowe Artura Malawskiego.

– To utwór z 1953 roku, rzadko wykonywany, ale wart przypomnienia – podkreśla Paweł Polak. – Trio utrzymane jest w stylu neoklasycznym, tutaj niezwykle ekspresyjnym, łączącym nuty ludowego, podhalańskiego kolorytu z witalnością i motoryką. Co ciekawe, w partyturze można doszukać się podobnych struktur dźwiękowych do charakterystycznych motywów późnego etapu twórczości ucznia kompozycji Malawskiego, którym był Krzysztof Penderecki. Sam twórca uznawał Trio za jedną ze swoich najważniejszych kompozycji, co również powinno być dodatkową rekomendacją do jego posłuchania. A dla wszystkich, którzy pragną usłyszeć na żywo coś z tzw. żelaznego repertuaru kameralnego przygotowaliśmy Trio c -moll op.66 Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego. W tym czteroczęściowym arcydziele znajdziemy wszystkie charakterystyczne cechy tego twórcy: piękna melodyka i romantyczne burzliwe nastroje w pierwszej części, pieśń bez słów jako druga część czy błyskotliwa wirtuozeria scherza, a w finale zacytowany chorał Vor Deinen Thron, który w końcowej części dzieła prowadzi już do tonacji C-dur. Mam nadzieję, że w równie pogodny nastrój uda się wprowadzić także naszych melomanów podczas koncertu, na który serdecznie zapraszam – powiedział Paweł Polak.

Piątkowy muzyczny wieczór z Trio Lontano rozpocznie się o godz. 19.

źródło: Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki
oprac.: Paulina Dulewicz

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama