Reklama

Kolno i Wolmirstedt. Młodzi Polacy i Niemcy wobec totalitaryzmu

Uczniowie z Wolmirstedt koło Magdeburga z kolegami z Kolna spędzili razem kilka dni na poznawaniu Polski i siebie wzajemnie. Głównym wątkiem rozmów i refleksji były postawy młodzieży wobec totalitaryzmu w czasach wojny światowej i obecnie. Z polskimi i niemieckimi uczestnikami pobytu spotkał się w piątek, 7 czerwca, w Nowogrodzie Jacek Piorunek, członek zarządu województwa.


Jak podkreślił, podlaski samorząd przywiązuje wielką wagę do współpracy międzynarodowej.

– Sami prowadzimy takie przedsięwzięcia i wspieramy inicjatywy realizowane przez gminy, powiaty czy organizacje pozarządowe. W ubiegłym roku, jako radny, byłem inicjatorem zorganizowania konkursu dotyczącego współpracy międzynarodowej samorządu województwa. Szczególnie zależy nam na projektach o dłuższej perspektywie, obliczonej nawet na lata. Stowarzyszenie nauczycieli germanistów z Łomży jest znane z aktywności i proponuje bardzo ciekawe przedsięwzięcia, zresztą nie tylko w odniesieniu do krajów niemieckojęzycznych – powiedział Jacek Piorunek.

Wśród organizatorów pobytu są m.in. samorządy województw i Kolna,  Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży i łomżyński oddział Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego.

– To już 14 lat naszej działalności. Zaczynaliśmy od 20 osób, teraz jest to już 80 germanistów. Organizujemy projekty coraz częściej we współpracy także z anglistami, a kraje naszej aktywności to nie tylko Niemcy, ale także np. Turcja, Chorwacja czy Grecja. Te przedsięwzięcia to pisanie listów, wymiany, seminaria, warsztaty i wiele innych działań – poinformowała Iwona Czaplicka, kierująca łomżyńskim oddziałem Stowarzyszenia.  

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama