Reklama

Kolejni organizatorzy przekroczenia granicy państwa wbrew przepisom zatrzymani

25 maja br. funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili działania w wyniku których na terenie województwa podlaskiego i mazowieckiego zatrzymali obywatela Ukrainy i Białorusi. Obaj cudzoziemcy byli zaangażowani w organizację nielegalnego przekroczenia granicy państwa wbrew przepisom. W trakcie zatrzymania obu cudzoziemców podczas przeszukania zajmowanych przez nich lokali ujawniono i zabezpieczono po kilka telefonów komórkowych i kart sim oraz inne urządzenia elektroniczne służące do komunikacji. Ponadto u obywatela Ukrainy funkcjonariusze SG znaleźli i zabezpieczyli 56 tys. złotych oraz 5 tys. dolarów amerykańskich.


Czynności realizowano w ramach śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Augustowie w związku z zatrzymaniem kurierów (luty br.) w rejonie miejscowości Augustów, którzy przyjechali odebrać 14 obywateli Syrii. W trakcie prowadzonego postępowania ustalono, że zatrzymany 25 maja br. obywatel Białorusi i obywatel Ukrainy byli również zaangażowani w przemyt nielegalnych migrantów. Mężczyznom przedstawiono zarzuty organizowania nielegalnego przekroczenia granicy państwa wbrew przepisom, czyli popełnienie czynu z art. 264 § 3 kk. Wobec obywatela Białorusi zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Obywatel Ukrainy został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Za przestępstwo to przewidziana jest kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Reklama


Od początku 2023 r. Podlaski Oddział Straży Granicznej zatrzymał już 316 osób za pomocnictwo i organizowanie nielegalnego przekroczenia granicy.  • Zatrzymany organizator
    Zatrzymany organizator
Podlaska Straż Graniczna

Reklama