Kolejne oszukane "na BLIKA"

Kolejne oszukane „na BLIKA”

Data publikacji 20.07.2022

Cyberprzestępcy, aby wyłudzić pieniądze, często wykorzystują popularne portale społecznościowe oraz komunikatory. Włamując się na konta społecznościowe, podszywają się pod ich właścicieli i wysyłają znajomym wiadomości z prośbą o kody BLIK. Tym razem ofiarami oszustów padły trzy mieszkanki Łomży. Łącznie straciły ponad 3 tysiące złotych.

Do łomżyńskich policjantów zgłosiły się trzy kobiety oszukane ,,na Blika”. W każdym przypadku sposób działania oszustów był ten sam. Cyberprzestępcy podszyli się pod znajome kobiet włamując się na konta społecznościowe. Następnie poprosili za pośrednictwem komunikatora o opłacenie przesyłek. Zarówno 47-latka, 36-latka i 23-latka były przekonane, że korespondują z koleżankami, dlatego wygenerowały kody BLIK. Kiedy po transakcjach skontaktowały się telefonicznie ze znajomymi okazało się, że nie wysyłały do nich żadnych wiadomości. W ten sposób mieszkanki Łomży straciły łącznie ponad 3 tysiące złotych.

Ostrzegamy! Często stosowaną przez oszustów metodą jest podszywanie się pod znajomych na portalach społecznościowych i zwracanie się z prośbą o pilną pożyczkę. Przestępcy proponują łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczy, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze. Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom.

Aby nie paść ofiarą oszustów radzimy weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Najpierw skontaktujmy się z nimi telefonicznie i upewnijmy się, czy faktycznie to oni potrzebują tego rodzaju pomocy. Nie kierujmy się pośpiechem, lecz zdrowym rozsądkiem. Pamiętajmy również o stosowaniu silnych haseł, które zawierają małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne. Dodatkową ochroną naszego konta może być dwuskładnikowe uwierzytelnienie. Wybierając pytania bezpieczeństwa wybierzmy hasło trudne do odgadnięcia, na które tylko my znamy odpowiedź. Pamiętajmy również o tym, aby nigdy nie zapisywać hasła w przeglądarce internetowej.

Źródło: Podlaska Policja

Reklama