Reklama

Kolędowanie z Czerwonymi Gitarami w Łomży, Zambrowie i Kolnie

"Jest taki dzień/ bardzo ciepły, choć grudniowy/Dzień, zwykły dzień/ w którym  gasną wszelkie spory" - ponad tysiąc osób zebranych w sobotę, 28.12, w łomżyńskiej Katedrze śpiewało słowa wielkiego przeboju Czerwonych Gitar razem z jego twórcami. Organizację cyklu trzech koncertów tego legendarnego zespołu pod hasłem "Podlaskie kolędowanie z Czerwonymi Gitarami" wsparło Województwo Podlaskie, a łomżyńskie wydarzenie otworzył członek zarządu województwa Jacek Piorunek.


Wśród odbiorców  koncertu w „matce kościołów Diecezji Łomżyńskiej” był także wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski.   

– Nie mogło zabraknąć Krajewskiego, kiedy są Czerwone Gitary, ale spokojnie…  Ja mam na imię Stefan, a nie Seweryn i nie będę śpiewał. Tego rodzaju wydarzenie to niezwykle ważne połączenie naszej tradycji i wiary oraz wspaniałych dzieł kultury – mówił z uśmiechem Stefan Krajewski.

„Podlaskie kolędowanie z Czerwonymi Gitarami” to cykl trzech  koncertów (27, 28 i 29 grudnia) w Zambrowie, Łomży i Kolnie. Jak podkreślał ze swadą, 78-letni Jerzy Skrzypczyk, jeden z założycieli Czerwonych Gitar, grający w zespole na perkusji, zespół zdecydował się podzielić każdy koncert na trzy części: tradycyjnych polskich i światowych kolęd, pastorałek (w tym najsłynniejszej „Dzień jeden w roku”) z własnej płyty z 1976 roku oraz niektórych z największych przebojów Czerwonych Gitar.       

– Zaczynamy od chyba najbardziej znanej światowej kolędy „Cicha noc”, która w początkach XIX wieku powstała w małej austriackiej miejscowości. Była wtedy wykonana przy akompaniamencie gitary. Być może czerwonej – mówił Jerzy Skrzypczyk.

Jerzy Skrzypczyk, Arkadiusz Wiśniewski, Mieczysław Wądołowski i Marcin Niewęgłowski, obecnie tworzący Czerwone Gitary, porwali do wspólnego śpiewania zgromadzonych w łomżyńskiej Katedrze. Oklaskiwali artystów m. in.  biskupi łomżyńscy – ordynariusz Janusz Stepnowski i pomocniczy – Tadeusz Bronakowski, radni sejmiku Bernadeta Krynicka i Marek Olbryś, duchowni i siostry zakonne, samorządowcy, tłum wielbicieli Czerwonych Gitar.        

tekst i fot. Maciej Gryguc

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama