Reklama

Kochani grzybiarze!

 Do wrześniowego miesięcznika „Za miastem” dołączony jest niezwykły przewodnik – „Mały Atlas Grzybów”. Zawiera on zdjęcia powszechnie zbieranych lub znanych z widzenia owocników grzybów jadalnych oraz ich trujących sobowtórów, niejadalnych i warunkowo jadalnych – we wszystkich przypadkach oznaczonych jako trujące…

 Miesięcznik opisał główne owocniki kapeluszowe, tzw. rurkowe lub blaszkowe. Na powierzchni rurek i blaszek powstają zasiewające się zarodniki. Kilka owocników nie ma kapeluszy – to tak zwane wnętrzniaki.

Owocnik kapeluszowy składa się z kapelusza i trzonu. Kapelusz ma charakterystyczną fakturę skórki i zabarwienie. To samo odnosi się do blaszek lub rurek. Trzon może być gładki lub mieć na sobie pierścień, powstały z tzw. osnówki – błony okrywającej blaszki za młodu. Podstawa trzonu może być zgrubiała lub bulwiasta, a także osłonięta błoną za młodu okrywającą cały owocnik (np. muchomorów). Jej strzępki pozostają na kapeluszu jako tzw. łatki (np. u muchomora plamistego).

Główna masa grzyba, choć nie widoczna, powstała z zarodnika, jest w podłożu. Czasami skupia się ona w jednym miejscu, aby wytworzyć owocnik, który ze smakiem jemy i nieprawidłowo nazywamy grzybem, zamiast owocnikiem grzyba. Pamiętajmy jednak, że trzeba wyjąć z ziemi trzon aż od samego spodu, żeby upewnić się z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Zachęcamy też do skorzystania z przepisów kulinarnych zamieszczonych w „Za miastem” nr 9, do spróbowania m.in. leśnej zupy czy jarzynki z kurkami.

Życzymy obfitego zbioru grzybów, koniecznie sprawdzonych w opisanym atlasie!„Mały Atlas Grzybów” znajduje się we wrześniowym numerze miesięcznika
„Za Miastem”.

Czasopismo to skierowane jest do właścicieli gospodarstw agroturystycznych, małych przedsiębiorstw na wsi oraz osób poszukujących dodatkowych źródeł dochodów poza rolnictwem. Czytelnikami nowego tytułu są także entuzjaści życia w zgodzie z naturą – osoby, które mieszkają za miastem lub dopiero chcą tam zamieszkać.

Czytelnicy znajdą w nim również tradycyjne przepisy kulinarne, porady na temat prowadzenia domu oraz wskazówki, dotyczące zdrowia i urody.


www.zamiastem.pl
https://www.bstok.pl/up/news/893_1.jpg

Reklama