Reklama

Karnawałowy koncert i potańcówka z Kapelą Niwińskich

W sobotę, 4 lutego Podlaski Instytut Kultury zaprasza na koncert wraz z potańcówką w wykonaniu Kapeli Niwińskich. Wydarzenie w ramach EtoNurtów rozpocznie się o godz. 18 w białostockich spodkach. Bilet wstępu kosztuje 40 zł.


Orkiestra Galicja to projekt poświęcony muzyce pogranicza polsko-ukraińskiego, należącego do dawnej Galicji – wielokulturowej krainy położonej na południowych krańcach współczesnej Polski, w cieniu Karpat. Teren ten był domem wielu tradycji trwających przez stulecia obok siebie, w bliskim sąsiedztwie, co szczególnie wybrzmiewa w muzyce. W projekcie Kapela sięga po tradycyjny repertuar tańców i pieśni polskiego Pogórza i ukraińskiego Podkarpacia, okolic Rzeszowa i Lwowa, gra nuty od Pogórzan, Bojków, Hucułów, Węgrów, jak też melodie klezmerskie. Podczas koncertu zabrzmią dzikie kołomyjki i ukraińskie polki, pogórzańskie oberki i wolne, galicyjskie krakowiaki i kozaki, melodie weselne…  Orkiestra Galicja to żywa muzyka do śpiewu i do tańca, grana na dwoje skrzypiec, basy, bęben i cymbały.  Została zebrana podczas ekspedycji terenowych, odsłuchana z archiwalnych nagrań, zagrana z XIX wiecznych zapisów Oskara Kolberga.

Muzycy z kapeli to uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski i Ukrainy, poszukujący rdzennego brzmienia starej muzyki wiejskiej, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania tradycji muzycznych.

Skład kapeli:
Mateusz Niwiński – skrzypce, śpiew
Olena Yeremenko – skrzypce, śpiew
Magdalena Sobczak – cymbały huculskie
Agnieszka Niwińska – bęben, baraban
Jakub Mielcarek – basetla, kontrabas

źródło: Podlaski Instytut Kultury
oprac.: Paulina Dulewicz

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama