Kamery obrotowe zewnętrzne – w jakich przypadkach okazują się niezastąpione?

Wiele obiektów objętych systemem dozoru wizyjnego ma miejsca, które wymagają używania kamer obrotowych zewnętrznych do monitorowania tych lokalizacji. Jakie to miejsca? Dlaczego inne typy kamer nie okazują się nieodpowiednie do ich ochrony? Co zapewnia kamera zdolna do obracania się dokoła własnej osi? Sprawdź!

Kamery obrotowe zewnętrzne – krótka charakterystyka

Najważniejszą cechą kamer obrotowych jest rzecz jasna… ich obrotowość. Cecha – wydawałoby się – oczywista, a jednak wielowymiarowa. Kamera zdolna obracać się wokół własnej osi (pełny obrót – 360 stopni) jest nie tylko w stanie pokryć zdecydowanie większy obszar dozorem wizyjnym, ale także reagować na sytuacje, których nie widzi. Brzmi absurdalnie? Oto przykład.

Sprzęt obrotowy wyposażony dodatkowo w mikrofony jest zdolny do wyłapywania niepokojących dźwięków nawet wtedy, gdy oko kamery skierowane jest w przeciwną stronę. Kamery obrotowe zewnętrzne (ciekawe modele znajdziesz w sklepie Napad.pl) zostaną więc przez użytkownika obrócone tam, gdzie dochodzi do niebezpiecznego zdarzenia lub zaprogramowane w taki sposób, by identyfikować podejrzane dźwięki i automatycznie zwracać się w ich stronę.

Inne rodzaje kamer, przydatne w nieco odmiennych warunkach, w tym mogą po prostu okazać się niewystarczające. Z kolei kamera obrotowa nie powinna być umieszczana w miejscach, w których sprawdzi się kamera stała lub o ograniczonym zakresie ruchu (np. do 180 stopni). Dlaczego? Proste – niepotrzebny wydatek. Gdzie więc należy umieszczać kamery obrotowe, by wykorzystywać ich potencjał do maksimum?

Reklama

Gdzie umieszczać kamery obrotowe zewnętrzne?

Przede wszystkim tam, gdzie będą mogły bez większych przeszkód obejmować polem swojego działania dany obszar. To oznacza, że miejsce zbiegu dwóch ścian we wnęce nie jest najlepszym wyborem instalacji sprzętu monitorującego, który się obraca. Jego możliwości ulegają wtedy zbytniemu ograniczeniu.

Miejsca wielu obiektów są wyposażane w specjalne maszty służące instalacji kamer monitorujących teren obrotowo. Jest to jedno z najlepszych miejsc na zamontowanie kamery zewnętrznej obrotowej, bo nie ma prawie niczego w polu jej zasięgu, co mogłoby ograniczać pole jej widzenia.

Warto rozważyć instalację kamery zewnętrznej obrotowej, jeśli będzie instalowana na ścianie budynku, tam, gdzie zbiegają się dwie ściany, ale zewnętrznie, nie we wnęce. Wtedy kamera obrotowa uzyska dostęp do sporego pola działania (do 270 stopni lub więcej). Zobaczy wtedy to, co będzie działo się zarówno z lewej, jak i prawej strony budynku, za kamerą z tyłu będzie jedynie ściana, a więc punkt nie wymagający monitorowania.

Monitoring miejsc szczególnie zagrożonych

Umieszczanie kamer zewnętrznych obrotowych w miejscach, które ze względu na swoją specyfikę stają się często obiektem wandalizmu czy prób kradzieży, jest dobrym pomysłem. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które z pewnością przedłużą żywotność kamery i zwiększą jej efektywność.

Należy sprzęt montować przynajmniej na wysokości trzech, najlepiej czterech metrów, a w miarę możliwości nawet wyżej (o ile kamera nie straci wtedy ostrości widzenia intruzów). Powód jest banalny – im wyżej kamera, tym trudniej ją zerwać bądź uszkodzić ciśniętym w nią przedmiotem.