Kalendarze książkowe – jakie rzeczy warto w nich zapisywać?

Organizacja własnego czasu wcale nie jest prosta i nie każdemu przychodzi naturalnie – wie o tym każdy, kto podejmował próby i ostatecznie rezygnował z uporządkowania swojej codzienności.

Chyba zgodzisz się, że żyjemy w szalonych czasach. Tysiące obowiązków domagają się naszej uwagi, informacje bombardują nas z każdej strony, a my, wśród niekończących się list rzeczy do zrobienia, chcemy znaleźć trochę czasu dla nas, naszych bliskich i własnych zainteresowań. Aby nie zwariować i w rozsądny sposób rozplanować swoje działania, wiele osób wykorzystuje kalendarze. To znana, prosta metoda organizacji czasu, która pomaga w układaniu planu dnia i ułatwia pamiętanie o ważnych zobowiązaniach. Na dodatek jest dostępna dla każdego i przyda Ci się niezależnie od tego, czym się zajmujesz. Aby jednak kalendarz był pomocny, warto wiedzieć, co w nim zapisywać. 

Co warto zapisywać w kalendarzu?

Kalendarze książkowe cieszą się dużą popularnością. Mimo dziesiątek aplikacji i cyfrowych narzędzi do organizacji czasu kalendarz w wersji papierowej wciąż ma znaczącą przewagę i jest bardzo uniwersalny. Dzięki temu możesz zapisywać w nim wszystko, co uznajesz za istotne. Najczęściej osoby posiadające kalendarze notują takie rzeczy, jak:

Lista zadań do wykonania

Zadbaj o to, by na każdy dzień mieć gotową listę zadań do wykonania. To zmotywuje Cię do działania i sprawi, że będziesz wykonywać swoje obowiązki szybciej – bo przecież po ukończeniu zadań przyjdzie pora na zasłużony odpoczynek. Na dodatek unikniesz demotywacji związanej nagłym z przypomnieniem sobie o jakimś ważnym obowiązku. Możesz zapisywać zadania związane z pracą, domowymi obowiązkami, własnymi projektami czy zobowiązaniami wobec innych osób – albo wszystko naraz. Wypróbuj różne metody i oceń, która z nich najlepiej sprawdza się w Twoim przypadku. Możesz wykorzystać różne kolory długopisów do oznaczania różnych rodzajów zadań, możesz planować swój dzień codziennie rano lub w weekend robić plan na cały tydzień.

Ważne terminy

Urodziny najbliższych, ważne święta, terminy wizyt u lekarza, urlopów, wakacyjnych wyjazdów, koncertów, spotkań ze znajomymi, deadline’ów… dat do zapamiętania jest tyle, że najlepiej jest po prostu je wszystkie zapisać. Dzięki kalendarzowi nie zapomnisz o urodzinach babci i z wyprzedzeniem zamówisz prezent, zadbasz o opiekę nad dzieckiem w dzień, w którym wypada Twoja wizyta u lekarza i przypomnisz sobie o deadlinie, zanim zdenerwowany szef zadzwoni ze słowami dalekimi od pochwał. I co najważniejsze – poczujesz, że wreszcie trzymasz rękę na pulsie i masz nad wszystkim kontrolę.

Budżet

Planuj i zapisuj swoje wydatki w kalendarzu, by odzyskać kontrolę nad finansami, poszukać sposobów na oszczędności oraz bardziej świadomie zarządzać swoimi pieniędzmi. Dzięki temu szybko możesz zauważyć, ile pieniędzy wydajesz, ile możesz oszczędzać i które wydatki są zbędne. Może nawet lepsze poznanie własnego budżetu zainspiruje Cię do zmian? Założenie konta oszczędnościowego, inwestowanie, nowe źródło dochodów – możliwości jest wiele. A wszystko może zacząć się od prostych zapisków w kalendarzu.

Reklama

Dane, które warto mieć pod ręką

Hasła, piny, liczby, adresy, kontakty – wszelkie dane, których zapomnienie może okazać się kłopotliwe, a nawet katastrofalne w skutkach. W kalendarzu możesz mieć je pod ręką. Zapisz te dane np. na ostatniej stronie, by mieć do nich łatwy dostęp – zajmie Ci to zaledwie parę minut, a może oszczędzić sporego stresu i problemów. Pamiętaj tylko, aby na bieżąco aktualizować swoją listę w razie zmiany haseł!

Tytuły i cytaty

Tytuły obejrzanych filmów i seriali oraz przeczytanych książek – lub tych, które ktoś Ci poleca. Dzięki temu możesz w prosty sposób przypomnieć sobie, co oglądałeś lub czytałeś i jak wiele tytułów udało Ci się poznać. Kalendarze to także idealne miejsca do zapisywania cytatów, które warto zapamiętać – inspirujących, rozwijających albo po prostu zabawnych.

Rada dla początkujących:

Jeśli obawiasz się, że nie będziesz pamiętać o uzupełnianiu kalendarza, na początku ustaw codzienne przypomnienie w telefonie. Niech jego sygnał daje znać, że nadszedł czas uzupełnienia kalendarza. Jeśli będziesz powtarzać tę czynność każdego dnia, wyrobisz sobie nawyk, dzięki któremu korzystanie z kalendarza będzie prostsze.

Odpuść perfekcjonizm

Czasem sama myśl o tym, że nie będziemy w stanie prowadzić kalendarza regularnie lub tak skrupulatnie, jak byśmy chcieli, potrafi zniechęcić i sprawić, że w ogóle nie podejmiemy próby. Te wszystkie idealnie uzupełnione kalendarze, które czasem widujemy w mediach społecznościowych, budzą przecież podziw i myśl “ja tak nie potrafię”. Ale wiesz co? Twój kalendarz może być:

  • uzupełniany nieregularnie
  • chaotyczny
  • nieestetyczny

i wciąż pomocny!

Skorzystaj z takiej pomocy w codziennym planowaniu dnia lub zapisywaniu najważniejszych rzeczy, a z pewnością poczujesz, że masz więcej czasu i unikniesz nerwowego przypominania sobie, czy jest coś, co należało zrobić. Piękne kalendarze znajdziesz w księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl. Zamów taki, który spodoba Ci się najbardziej i zrób pierwszy krok. Pozwól sobie na błędy. I uzupełniaj kalendarz tak, jak lubisz i potrzebujesz. W końcu jest (lub będzie) Twój!