Reklama

Już wkrótce Dzień Krajobrazu 2023

„Doceń lokalność” jest to hasło tegorocznych obchodów Dnia Krajobrazu (20 października). Dzień ten stanowi doskonałą okazję do promowania codziennie towarzyszących nam widoków, a zwłaszcza tych charakterystycznych dla poszczególnych rejonów.


Krajobraz to przestrzeń, która otacza każdego człowieka. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest to, że nieustannie się zmienia. Jednak częste przekształcenia potrafią przynieść mu wiele szkód. Krajobrazy są dzielone, fragmentaryzowane, zasłaniane rozpraszającą treścią, czy celowo oszpecane.

Międzynarodowy Dzień Krajobrazu został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy polskiej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Jego ideą jest budowanie w społeczeństwie świadomości o ich znaczeniu. Chaty, kamienice, dwory, kościoły, przydrożne kapliczki, a nawet charakterystyczne drzewa, są to elementy tzw. krajobrazu kulturowego, mogące okazać się obiektami unikatowymi, czyli wartymi uznania i ochrony.

Konwencja zachęca przeróżne podmioty i organizacje do podejmowania działań w służbie krajobrazom. W Polsce zadanie to najczęściej podejmują samorządy i instytucje publiczne. Nie brakuje również wydarzeń towarzyszących, tworzonych przez organizacje pozarządowe i inne prywatne podmioty.

Każdego roku GDOŚ ogłasza temat krajowych obchodów i patronuje wszystkim imprezom towarzyszącym. Zaliczają się do nich m.in. wspólne spacery, czy wykłady.

oprac.: Dawid Korpacz
na podst.: Gov.pl, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama