Reklama

Już wiemy kto został kolejnym patronem roku 2019 w Białymstoku

Patron Białegostoku 2019 Seweryn Nowakowski

Sto dwadzieścia pięć lat temu, 8 stycznia 1894 r., urodził się Seweryn Nowakowski. Był prezydentem naszego miasta w latach 1934-1939, nazywany jest „budowniczym nowoczesnego Białegostoku”. Z okazji rocznicy urodzin ten rok został w Białymstoku ogłoszony rokiem m.in. Seweryna Nowakowskiego.

– Jest to postać niezwykła, wielce zasłużona dla rozwoju naszego miasta i zależy nam bardzo, żeby białostoczanie znali go i doceniali – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Dlatego uczyniliśmy rok 2019 rokiem Seweryna Nowakowskiego i będziemy starali się – poprzez różne wydarzenia – utrwalać pamięć o tym wielkim człowieku i o jego dokonaniach.

Seweryn Nowakowski urodził się w 1894 r. w Piotrkowie Trybunalskim. W 1931 r. premier desygnował go na stanowisko komisarza rządowego w Białymstoku. W 1934 r. został tymczasowym prezydentem miasta, a rok później, po zwycięstwie w wyborach samorządowych objął stanowisko prezydenta Białegostoku.

Seweryn Nowakowski mocno angażował się w pracę na rzecz miasta. Rozpoczął na wielką skalę jego porządkowanie, uzdrowił finanse miejskie, realizował ważne inwestycje, dbał o rozwój miasta. To on rozpoczął budowę pierwszych kanalizacji. Z jego inicjatywy brukowano jezdnie i układano nowe chodniki, rozpoczęto przebudowę wiaduktu kolejowego łączącego centrum z Antoniukiem, zakończono budowę i łączenie szpitali miejskich czy zbudowano ośrodek rekreacyjny na Dojlidach. W 1939 r. Seweryn Nowakowski został aresztowany przez NKWD i wywieziony do ZSRR, gdzie zaginął bez wieści.

Oprócz Seweryna Nowakowskiego rok 2019 w Białymstoku ma jeszcze dwóch patronów: ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz pierwszego prezesa Rady Miasta z okresu międzywojennego Feliksa Filipowicza.

Źródło Urząd Miejski Białystok