Reklama

Jubileusz Zbigniewa Popielskiego

  W Białymstoku nie brakuje dobrych muzyków, nie wspominając już o sławnym dyrygencie i kompozytorze Jerzym Maksymiuku. Jednym z nich jest Zbigniew Popielski. Białostoczanin trafił już do brytyjskiej Encyklopedii Muzycznej „Who is who in music” (Kto kim jest w muzyce). W tym tygodniu zaprasza na Nadzwyczajny Jubileuszowy Koncert Kompozytorski z okazji 40 – lecia działalności twórczej.

  Kiedy tylko front II wojny światowej przetoczył się przez Białystok Zbigniew Popielski rozpoczął naukę gry na fortepianie w Szkole Muzycznej Heleny Frankiewicz. Potem była szkoła średnia, wreszcie studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, którą ukończył na Wydziale Kompozycji i Pianistyki w 1964r. otrzymując tytuł magistra sztuki. Komponuje od połowy lat 50. Najpierw inspirowała go twórczość Fryderyka Chopina. Później uległ fascynacji dziełami Skriabina i Areńskiego aż do momentu, gdy znalazł się pod wpływem muzyki współczesnej – Debussyego, a później Lutosławskiego i Pendereckiego.

  Zbigniew Popielski jest laureatem konkursów kompozytorskich za które otrzymał wiele wyróżnień i nagród w tym m.in.: III Nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim na utwór kameralny w Tokio w 1997 roku. Kompozytor urodził się w Białymstoku, gdzie oprócz pracy twórczej zajmuje się działalnością pedagogiczną. W roku 1964 podjął pracę w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej i w Społecznym Ognisku Muzycznym (Białostockie Towarzystwo Muzyczne), a od 1974r. w białostockiej Filii Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie pracuje do dzisiaj.
Poza licznymi utworami kompozytor napisał muzykę do spektakli dla teatrów lalkowych i dramatycznych. Utwory Zbigniewa Popielskiego znajdują się w księgozbiorach Biblioteki Konserwatorium Muzycznego w Jakarcie (Indonezja), a informacje o twórczości kompozytora zostały umieszczone w brytyjskiej Encyklopedii Muzycznej pod nazwą „Who is who in music” (Kto kim jest w muzyce).

  Już dziś zapraszamy na Nadzwyczajny Jubileuszowy Koncert Kompozytorski z okazji 40 – lecia działalności twórczej artysty. 29 października w sobotę o 19-tej w Kościele Ducha Świętego wystąpią Chór i Orkiestra Symfoniczna Filii AMFC w Białymstoku, Chór Dziecięcy PSM I st. W Białymstoku, Grupa Tańca Współczesnego ‘Jazz dance’ oraz soliści. W programie:

Balet pantomima ‘Kain’

Oratorium Syberyjskie ‘Terra Excecrabilis’ (Ziemia Przeklęta).

Wstęp wolny

https://www.bstok.pl/up/news/425_1.jpg https://www.bstok.pl/up/news/425_2.jpg https://www.bstok.pl/up/news/425_3.jpg

Reklama