Reklama

Jubileusz OSP w Janowie

Franciszek Grajko mieszka w Janowie (gmina Kolno) i ma 84 lata. Z tego 65 lat przepracował jako strażak w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP), która obchodziła w niedzielę, 1 października, właśnie jubileusz 65-lecia. Gośćmi druhów z Janowa byli tego dnia m.in. wicemarszałek Marek Olbryś i radny wojewódzki Adam Sekściński.


Kolejna część uroczystości odbyła się już w Janowie, w obiektach łączących funkcje remizy i świetlicy wiejskiej.

– To, w jakiej kondycji znajduje się jednostka, to zasługa strażaków, którzy codziennie udowadniają, jak są potrzebni, wyszkoleni i zaangażowani. Mamy w gminie 9 jednostek OSP, które tworzą nasz lokalny system bezpieczeństwa. Za to, że możemy stale uzupełniać ich wyposażenie, dziękuję przedstawicielom parlamentu i rządu oraz samorządu województwa – mówił Józef Wiśniewski, wójt gminy Kolno.

Życzenia i gratulacje przekazali druhom z Janowa m.in. starosta kolneński Tadeusz Klama, komendant powiatowy państwowej straży w Kolnie st. bryg. Paweł Pupek, prezes wojewódzkich struktur OSP Andrzej Koc, a listownie senator Marek Komorowski i poseł Kazimierz Gwiazdowski.   

– 65 lat to dla większości osób cywilnych czas, aby wyprawić się do ZUS czy KRUS po zasłużoną emeryturę, a tu mamy druha, który ma 65 lat służby i nigdzie się nie wybiera. Jestem dumny, że mogłem tu dzisiaj z wami świętować – podkreślał prezes Andrzej Koc, który wraz z wicemarszałkiem Markiem Olbrysiem i wójtem Józefem Bogdanem Wiśniewskim wręczał większość odznaczeń i wyróżnień.          

A Franciszek Grajko uhonorowany został za rekordowy 65-letni staż w OSP.

– Na początku nie było nic…  Mieliśmy łopatę, jakieś miotły trzymane u jednego z gospodarzy. Przez 27 lat byłem w straży kierowcą – wspominał weteran.

Obecnie OSP w Janowie tworzy 32 druhów, w tym trzy panie. Ośmiu strażaków jest gotowych w każdej chwili do akcji. 

– Można powiedzieć, że jesteśmy w bardzo dobrej kondycji, chociaż brakuje trochę dopływu młodzieży i przydałby się nowy samochód, bo ten obecny to mój równolatek, jeszcze z lat 70. poprzedniego wieku. Ale dobrze się nam współpracuje z gminą i dajemy sobie radę. Radość z pomagania innym to dobra rzecz – podkreślał Leszek Kordal, prezes OSP Janowo.  

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Barbara Likowska-Matys

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama