Reklama

Jubileusz 30-lecia Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży

Pokaz pierwszej pomocy w wykonaniu ratownika medycznego, wykłady prozdrowotne, uhonorowanie zasłużonych dla jednostki osób – tak w piątek, 14 kwietnia, świętowano w Łomży 30-lecie Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego (WSPR). Z tej okazji marszałek Artur Kosicki, wicemarszałek Marek Olbryś, członek zarządu Marek Malinowski i przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski otrzymali pamiątkowe statuetki. Marek Olbryś i Bogusław Dębski odebrali je osobiście i podziękowali za to wyróżnienie w imieniu całego samorządu podlaskiego.


– Władze województwa, które nadzorują pracę łomżyńskiej stacji, bardzo dobrze oceniają jej pracę. Swój profesjonalizm pokazała chociażby podczas pandemii, kiedy pojawiło się bardzo dużo nowych obowiązków i wyzwań, i którym doskonale sprostała. Ale również teraz świetnie się sprawdza, prezentując ratownictwo na bardzo wysokim poziomie – powiedział Marek Olbryś. – W imieniu całego zarządu chciałbym serdecznie podziękować za to, co robicie dla mieszkańców województwa podlaskiego – zwrócił się do pracowników WSPR.

Z kolei Bogusław Dębski podkreślał, że aby pracować w ratownictwie, trzeba mieć specjalne predyspozycje.

– Ta praca wymaga szybkiej oceny sytuacji i sprawnego dowiezienia pacjenta do najbliższego, właściwego dla danej jednostki chorobowej, szpitala. Życzę, aby pogotowie nadal się tak prężnie rozwijało i życzę dobrej współpracy ze szpitalami – powiedział przewodniczący sejmiku, który jest także dyrektorem Szpitala Powiatowego w Zambrowie. – Dziękuję za waszą służbę.

Nowoczesne ambulanse zamiast polonezów

Obchody rozpoczęła msza święta katedrze św. Michała Archanioła, odprawiona przez biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego. Potem uczestnicy mogli zobaczyć symulację wypadku drogowego na parkingu przy ulicy Giełczyńskiej i pokaz udzielenia „rannym” pierwszej pomocy w wykonaniu ratownika medycznego. Była to dobra okazja do przekazania praktycznych wskazówek na temat prowadzenia resuscytacji krążeniowo oddechowej.

Z kolei podczas części oficjalnej w łomżyńskiej Hali Kultury dyrektor WSPR Ewelina Potaś (pracownik pogotowia od 18 lat) przypomniała historię i główne etapy działalności tej jednostki, w której obecnie 13 zespołów ratownictwa medycznego obejmuje opieką pięć powiatów. W Łomży i powiecie wysokomazowieckim stacjonują po trzy zespoły, w powiecie kolneńskim, grajewskim i zambrowskim – po dwa.

–  W ciągu tych 30 lat zmieniła się technologia, wprowadzono innowacyjne rozwiązania do zespołów ratownictwa medycznego, nowe technologie w zakresie diagnostyki i leczenia pacjentów – mówiła Ewelina Potaś. – Dziś nie mamy już starych polonezów, lecz nowoczesne ambulanse medyczne, wyposażone w profesjonalny sprzęt. I wykształconą kadrę medyczną: lekarzy i ratowników medycznych, którzy nieustanie się doszkalają.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama