Reklama

Jubileusz 100-lecia utworzenia Urzędu Miar w Białymstoku oraz Światowy Dzień Metrologii w Politechnice Białostockiej

W roku 2022 Politechnika Białostocka wspólnie z Okręgowym Urzędem Miar w Białymstoku przygotowała cykl wydarzeń podkreślających znaczenie metrologii we wszystkich dziedzinach życia.

Tematem Światowego Dnia Metrologii 2022 jest Metrologia w Erze Cyfrowej. Został on wybrany, ponieważ technologia cyfrowa rewolucjonizuje społeczność i jest jednym z najbardziej ekscytujących trendów w dzisiejszym społeczeństwie.

Metrologia jest nauką zajmującą się teorią i praktyką pomiarów. Nauka ta odgrywa kluczową rolę w odkryciach naukowych i innowacjach, produkcji przemysłowej i handlu międzynarodowym, poprawie jakości życia i ochronie globalnego środowiska.

Światowy Dzień Metrologii jest corocznym świętem od czasu podpisania 20 maja 1875 r. przez przedstawicieli 17 krajów Konwencji Metrycznej. Konwencja ustanowiła ramy globalnej współpracy w dziedzinie nauk o pomiarach oraz w jej zastosowaniach przemysłowych, handlowych i społecznych. Pierwotny cel Konwencji Metrycznej – ogólnoświatowa jednolitość pomiarów – pozostaje równie ważny, jak w roku 1875.

Międzynarodowa Konferencja Miar wystąpiła w 1999 r. do ONZ z inicjatywą ustanowienia dnia 20 maja Światowym Dniem Metrologii. Inicjatywa ta została przyjęta bardzo przychylnie w kręgach metrologów całego świata i w tym dniu w wielu krajach, w tym i w Polsce, są organizowane okolicznościowe konferencje, sesje i sympozja poświęcone metrologii.

prezentacja-START-dzien-metrologii.jpg

Wydarzenia organizowane wspólnie przez Okręgowy Urząd Miar w Białymstoku oraz Politechnikę Białostocką w ramach Regionalnych Obchodów Światowego Dnia Metrologii, oraz 100-lecia utworzenia Urzędu Miar w Białymstoku odbędą się w piątek i niedzielę (20 i 23 maja).

Dla uczczenia Światowego Dnia Metrologii, popularyzacji metrologii (w tym technik pomiarowych) i poznania historii polskiej służby miar, Okręgowy Urząd Miar w Białymstoku wraz z Politechniką Białostocką zorganizował Konkurs Wiedzy o Metrologii „METROLIGA” dla uczniów szkół średnich województwa podlaskiego. Patronem konkursu jest Marszałek Województwa Podlaskiego.

Finał konkursu odbędzie się w niedzielę (23 maja) w ramach Jubileuszu 100-lecia utworzenia Urzędu Miar w Białymstoku.

Więcej informacji oraz szczegółowy harmonogram obchodów jest na stronie internetowej Politechniki Białostockiej

źródło i fot.: Politechnika Białostocka
oprac.: Paulina Tołcz

Reklama