Reklama

Jesteśmy razem. Opera zaprasza na koncert oratoryjny w geście solidarności z Ukrainą Don Pasquale. Spektakl w OiFP już 3 maja! W…

„Melodia” Myrosława Skoryka to motyw przewodni dramatu wojennego „Vysoky pereval” z 1982 r. Melomani usłyszą też piękne oratorium „Pieśń o Bogu ukrytym” skomponowane przez Włodka Pawlika na podstawie poematu Karola Wojtyły. Partie solowe wykonają Joanna Motulewicz i Tomasz Rak. W roli narratora wystąpi Maciej Nerkowski.

Muzyczne świadectwo kapłaństwa

Poemat „Pieśń o Bogu Ukrytym” został napisany przez Karola Wojtyłę w okresie II wojny światowej i jest poetyckim, bardzo osobistym świadectwem dokonanego właśnie wtedy przez późniejszego papieża Polaka wyboru chrześcijańskiej drogi kapłaństwa, w okrutnym czasie okupacji hitlerowskiej w Polsce. W oryginalnej wersji oratorium jest drugą częścią opery „Via Sancta” skomponowanej przez Włodka Pawlika w hołdzie Janowi Pawłowi II.

Po premierze opery w Teatrze Wielkim w 2007 r. Temida Stankiewicz-Podhorecka z „Naszego Dziennika” napisała:

„Piękna muzyka Włodka Pawlika jest pełna pokory w stosunku do litery tekstu. Dla kompozytora tej opery słowo Karola Wojtyły, a potem Jana Pawła II jest na pierwszym miejscu, tak więc i wykonawcy prezentujący to słowo mają swoje należne, świetnie wyeksponowane miejsce. […] To wielkie, wzruszające, piękne, doskonałe artystycznie i jakże nas wzbogacające estetycznie i duchowo przedstawienie”.


źródło: OiFP

oprac.: Anna Augustynowicz
fot.: Kamil Timoszuk

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama