Reklama

Jeden z najlepszych polskich musicali – „Doktor Żywago” – powraca na deski Opery i Filharmonii Podlaskiej

Już od września na scenę Opery i Filharmonii Podlaskiej powraca jedna z najciekawszych propozycji musicalowych ubiegłego sezonu – „Doktor Żywago” z muzyką Lucy Simon, w reżyserii Jakuba Szydłowskiego, pod kierownictwem muzycznym Grzegorza Berniaka.

Jakub Szydłowski, reżyser musicalu, odsłoni przed widzami tajniki swojej pracy. Widzowie będą mieli niepowtarzalną, jedyną okazję przyjrzenia się na żywo, jak powstaje spektakl, jak łączą się w całość wszystkie jego elementy: muzyka, gra aktorska, światła, mechanika scen, multimedia, jak współgrają ce sobą orkiestra, chóry, tancerze, tak aby osiągnąć finalny, doskonały efekt.

– W obliczu uczucia, którego doświadczają Jurij i Lara – uczucia tak niepodważalnego, beznadziejnego i niezwykłego – czas upadku caratu i narodzin sowieckiego imperium to z literackiego punktu widzenia idealne podłoże historyczne – opowiada Jakub Szydłowski, reżyser. – W czasach okrucieństw i przemocy na niewyobrażalną wręcz skalę, kiedy traci się nadzieję na normalne życie, kiedy doświadcza się etycznego zezwierzęcenia i upadku wszelkich wartości, jedynym ratunkiem, który może nas utrzymać na powierzchni człowieczeństwa, okazuje się miłość, której chwytamy się, by nie utonąć. Naszym zadaniem jako twórców jest uzmysłowić widzowi głębię i siłę tej miłości.

– „Doktor Żywago” nie jest wyłącznie historią burzliwego romansu, nagłych porywów serca, ale opowieścią o rozdartej duszy i uczuciach, towarzyszących trudnym wyborom. – mówi Damian Tanajewski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej. – W istocie „Doktor Żywago” to wielkie wyznanie miłości. Aktualne be względu na czasi miejsce, współczesne i wieczne. Dlatego z taką łatwością się z nim utożsamiamy, wierzymy, że może przydarzyć się każdemu. Ponadczasowość i szczerość miłości otwiera nas na świat najprawdziwszych wzruszeń, a tych życzę Państwu jak najwięcej.

Powieść  „Doktor Żywago” Borysa Pasternaka to jedna z najpiękniejszych w dziejach światowej literatury historii o miłości. Jako pierwsi przenieśli ją na scenę musicalową Amerykanie. Dokonali rzeczy niezwykłej – zaadaptowanie tak obszernego, skomplikowanego kompozycyjnie dzieła wymaga nadzwyczajnej wirtuozerii. Libretto oparte na powieści wielkiego noblisty, sięgające swą koncepcją także do hollywoodzkiej adaptacji, stworzył Michael Weller. Teksty piosenek przygotowali Michael Korie i Amy Powers. Doskonałą, poruszającą najgłębsze emocje, muzykę skomponowała Lucy Simon. Światowa premiera musicalu odbyła się w Sydney w 2011 roku. Tym razem „Doktora Żywago” na nowo opowiedzą Polacy. Spektakl w reżyserii Jakuba Szydłowskiego, czytelnie nawiązujący do czasów, w których oryginalnie osadzona jest akcja powieści, bez wątpienia nazwać można dziełem uosabiającym wielkość i rozmach. W inscenizacji Opery i Filharmonii Podlaskiej bogata oprawa sceniczna została połączona z rozbudowaną warstwą muzyczną – kompozycje Lucy Simon zinstrumentował Krzysztof Dombek. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Grzegorz Berniak. Polskiego przekładu tekstu dokonał Daniel Wyszogrodzki. Monumentalną scenografię, obrazującą dni upadku caratu i narodziny sowieckiego imperium, przygotował Mariusz Napierała. Atmosferę wojennej zawieruchy realistycznie odmalowują zbiorowe sceny batalistyczne z oryginalną choreografią autorstwa Jarosława Stańka. Na szczególną uwagę zasługują również artyści zaproszeni do współpracy. „Doktor Żywago” daje pole nie tylko do wokalnego, ale i aktorskiego popisu występującym na scenie solistom.

Libretto białostockiej inscenizacji jest oparte na powieści Borysa Pasternaka, swą koncepcją sięga także do hollywoodzkiej adaptacji. Polskiego przekładu tekstu dokonał Daniel Wyszogrodzki – tłumacz librett tak znanych musicali, jak „Koty”, „Upiór w operze”, „Les Miserables” czy „Mamma Mia!”. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Grzegorz Berniak, dyrygent na stałe współpracujący z Operą i Filharmonią Podlaską, dyrygujący m.in. operami „Traviata”, „Czarodziejski flet”, „Carmen”, „Cyganeria” oraz musicalami „Upiór w operze”, „Skrzypek na dachu” i operetką „Zemsta nietoperza”. Reżyserii inscenizacji podjął się Jakub Szydłowski, reżyser musicali „Rent” i „Cyrano de Bergerac”. Za warstwę scenograficzną spektaklu odpowiada Mariusz Napierała, który jest również  autorem  plakatu do musicalu, za kostiumy – Anna Chadaj. Choreografię przygotował Jarosław Staniek, słynący z realizacji takich hitów musicalowych, jak „Jesus Christ Superstar”, „Chicago” czy „Hair”.

Obsada musicalu to artyści z wielkim doświadczeniem i wspaniałymi głosami. W tytułowej roli Jurija Żywago wystąpią Rafał Drozd, Łukasz Zagrobelny, Lary – Agnieszka Przekupień, Paulina Janczak i Anna Gigiel, Wiktora Komarowskiego – Damian Aleksander, Tomasz Steciuk, Dariusz Kordek, Toni – Monika Ziółkowska, Monika Bestecka, Dorota Białkowska, Strielnikowa – Tomasz Bacajewski, Marcin Wortmann, Bartłomiej Łochnicki.  

Wystąpią zespoły: Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Grzegorza Berniaka, Chór pod kierownictwem Violetty Bieleckiej oraz artyści Chóru Dziecięcego kierowanego przez Ewę Barbarę Rafałko i tancerze.

Terminy wrześniowych spektakli:

 

01.09 – godz. 19.00

05.09 – godz. 19.00

06.09 – godz. 19.00

07.09 – godz. 19.00

12.09 – godz. 19.00

13.09 – godz. 19.00

14.09 – godz. 19.00

15.09 – godz. 19.00

18.09 – godz. 19.00

19.09 – godz. 19.00

20.09 – godz. 19.00

21.09 – godz. 19.00

22.09 – godz. 19.00

29.09 – godz. 19.00

02.09 – godz. 18.00

09.09 – godz. 18.00

16.09 – godz. 18.00

23.09 – godz. 18.00

30.09 – godz. 18.00

Bilety:

Strefa I: 120zł normalny, 110zł ulgowy

Strefa II: 95zł normalny, 85zł ulgowy

Strefa III: 80zł normalny, 70zł ulgowy

Strefa IV: 55zł normalny, 45zł ulgowy

Musical wyprodukowany za pozwoleniem Warner Bros. Theatre Ventures Inc. i Turner Entertainment Co.

Produkcja oryginalna: La Jolla Playhouse, San Diego, Kalifornia

Wystawiany w uzgodnieniu z Josef Weinberger Ltd.

Prapremiera: 19/02/2011, The Lyric Theatre, Sydney

Premiera polska: 15/09/2017, Opera i Filharmonia Podlaska, Białystok

Reklama