Reklama

Jakie są przyczyny powstawania anemii?

Wiele osób dotkniętych anemią długo nie jest świadomych istniejącego problemu. Zaś według szacunków WHO, jest to problem globalny, obejmujący zarówno kraje rozwijające się, jak i te rozwinięte. Aż 40% światowej populacji kobiet w ciąży zmaga się z tą przypadłością. Choroba dotyka też dzieci, które nie ukończyły 5. roku życia. W tej grupie badanych skala zjawiska sięga aż 42%.

Anemia – co to?

Anemia to choroba, która ma swoje przyczyny w niskiej podaży żelaza, kwasu foliowego czy witaminy B12. Problem zdrowotny może pojawić się, jeśli przechodzi się infekcję bakteryjną, wirusową lub grzybiczą. W przypadku mało zbilansowanej diety, gdy planuje się zrzucić zbędne kilogramy, potencjalne ryzyko powstania tej przypadłości również staje się większe.

Anemia – objawy

Jeśli chodzi o anemię wynikającą z niedoboru żelaza, jej przejawy dotyczą obniżonego poziomu hemoglobiny, erytrocytów i hematokrytów, który ujawnia się u pacjenta podczas badania krwi. ednym z parametrów morfologii jest MCV na objętość krwinek czerwonych, ale też określenie stężenia transferyny, ferrytyny i żelaza. Wśród obserwowanych objawów pojawia się bladość skóry i spojówek, szorstkość skóry, ból i pieczenie języka, przełyku, wypadanie włosów czy łamliwość paznokci. W przypadku anemii można zaobserwować szybszą niż zazwyczaj męczliwość i ogólne osłabienie organizmu. Niektórzy pacjenci zgłaszają też duszności i kołatanie serca, a także bóle i zawroty głowy. 

Anemia – przyczyny

Wśród przyczyn anemii lekarze wymieniają między innymi fizjologicznie większe zapotrzebowanie na żelazo. Może ono pojawiać się u kobiet ciężarnych, ale też u dzieci i nastolatków. Specjaliści często wskazują na jeszcze inną przyczynę – niedobory żelaza, wynikające z diety ubogiej w ten pierwiastek, ale też w witaminę B12 czy w kwas foliowy. Do anemii prowadzić mogą również choroby, które mają negatywny wpływ na poziom przyswajania cennych mikroelementów, w tym problemy zdrowotne natury onkologicznej, choroby autoimmunologiczne (na przykład reumatoidalne zapalenie stawów) czy schorzenia nerek. Na anemię cierpi też spora grupa osób, które nadużywają alkoholu. Wreszcie, przyczyną anemii mogą być też infekcje bakteryjne.

Jakie jeszcze czynniki leżą u źródeł problemu?

Powodem wystąpienia choroby może być też nadmierna utrata krwi, której przyczyną są różne czynniki. Jeżeli kobieta ma obfite miesiączki, w każdym cyklu wraz z krwią traci też żelazo. Choroby tarczycy, nieswoiste zapalenie jelit, schorzenia wątroby, ale też podeszły wiek zwiększają ryzyko popadnięcia w anemię. Chcąc sprawdzić, czy nie cierpi się na niedokrwistość, można skorzystać z pakietu badań pod kątem anemii, dostępnym w Synevo. Szczegółowe informacje są pod linkiem: https://www.synevo.pl/profil-anemia/.

Co jeść przy anemii?

Osoby, które zastanawiają się jaką dietę stosować w przypadku anemii, powinny wdrożyć do codziennego jadłospisu chude mięso, bób oraz ryby. Sporo żelaza zawiera też szpinak czy natka pietruszki. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo wchłaniania tego pierwiastka, możesz sięgnąć po cenne źródła witaminy C, w tym po sok pomarańczowy czy wyciśnięty sok z cytryny. Jeżeli wyniki badań krwi wykażą niedobory żelaza, dobrze włączyć do swojej diety żółtka jaj, warzywa strączkowe (w tym fasolę i groch), a także orzechy. Z kolei braki witaminy B12 można uzupełnić, spożywając owoce morza czy produkty zbożowe.

Czy anemia jest groźna?

Z całą pewnością anemii nie należy bagatelizować. Do czego prowadzi nieleczona choroba? W dłuższej perspektywie może spowodować nawet niewydolność układu krążenia, a z całą pewnością mniej wydajne funkcjonowanie organizmu. Dlatego problemu nie wolno lekceważyć, za to jak najszybciej wdrażać działania, które mają na celu urozmaicenie diety, która pozytywnie wpływa na uzupełnienie brakujących pierwiastków. Niezależnie od zmiany nawyków żywieniowycvh, w przypadku zdiagnozowanej anemii należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Bibliografia:

www.drbartek.pl

https://www.doz.pl/czytelnia/a16441-Anemia__przyczyny_rodzaje_objawy_leczenie_niedokrwistosci

WHO Global Database on anemia

Artykuł sponsorowany

Reklama

Reklama