Jakie potrzeby ma cera sucha?

Cera sucha jest wymagająca i należy o nią szczególnie dbać, bo to ona ma największe tendencje do powstawania zmarszczek. Codzienne rytuały nawilżające to podstawa dbałości o skórę suchą. Sprawdź czym się charakteryzuje i jak o nią dbać.

Jak wygląda skóra sucha?

Skóra sucha wytwarza niewielką ilość sebum, przez co jest napięta i szorstka. Mała ilość sebum powoduje uszkodzenie warstwy lipidowej i utratę wody. Skóra sucha jest zazwyczaj matowa i może być podrażniona lub zaczerwieniona. Niestety ten typ skóry ulega proces starzenia najszybciej i jest narażony na szybsze powstawanie zmarszczek. Aby zachować ją w dobrej kondycji, należy ją regularnie i skutecznie nawilżać, dzięki odpowiednim kremom nawilżającym na dzień, a na noc kremy powinny mieć wzmocnione działanie. Przed kremem warto zastosować serum nawilżające jako bombę witaminową o lekko wodnej konsystencji, które dostarczy składników nawilżających o wysokim stężeniu. Skóra sucha wymaga także natłuszczania, czyli dostarczania składników takich jak na przykład ceramidy. Ich główna rola to regeneracja naturalnej warstwy lipidowej. Dzięki tej warstwie, skóra jest chroniona przed utratą wilgoci i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Reklama

O czym jeszcze pamiętać przy pielęgnacji skóry suchej?

Nawilżanie i natłuszczanie to jedno, a odpowiednio zrobiony demakijaż jest bardzo ważny. Z racji tego, że sucha skóra jest zazwyczaj cienka i łatwo się podrażnia, w trakcie zmywania demakijażu nie powinno się jej rozciągać, tylko delikatnie przykładać wacik. Najlepiej robić to lekkim płynem micelarnym, który nie wysusza skóry. Jeśli chodzi o kosmetyki nawilżające, to należy wybierać substancje hydrofilowe, czyli takie, które są w stanie utrzymać wodę wewnątrz skóry. Wymienia się tu głównie kwas hialuronowy, który wiąże wodę niczym gąbka. Jest najbardziej znanym składnikiem w terapiach nawilżających i przecizmarszczkowych. Kolejna substancja to kolagen, który nadaje skórze elastyczność i sprężystość. Ponadto mocznik ma silne właściwości nawilżające, a do tego przeciwzapalne. Warto mieć mniej kosmetyków, a zawierających kilka cennych składników naraz, aby uprościć sobie pielęgnację. 

Substancje hydrofobowe i regenerujące są także bardzo ważne dla suchej skóry

Składniki hydrofobowe w kremach nawilżających to takie, które tworzą na skórze warstwę zapobiegającą utracie wilgoci. Są to takie substancje jak wosk w formie stałej jako wosk pszczeli lub płynnej jako wosk jojoba. Woski wykazują działanie regeneracyjne. Do tego wazelina i olej parafinowy tworzą warstwę ochronną na skórze i zapobiegają utracie wody. Wśród substancji regenerujących i wzmacniających są na przykład ceramidy. W warstwie rogowej skóry są swoistego rodzaju wypełniaczem. Dzięki nim skóra traci mniej wody i lepiej ją wchłania. Skóra sucha wymaga szczególnej pielęgnacji i wzmocnienia i aby opóźnić skutki starzenia, trzeba o nią kompleksowo i regularnie zadbać. Przez to, że jest cieńsza i bardziej delikatna, szybciej widać na niej oznaki zmęczenia i zmarszczki. Staranna pielęgnacja wysokiej jakości kosmetykami z pewnością się opłaci.