Jakie karty graficzne sprawdzą się do grania?

Jednym ze sposobów poprawy wydajności swojego komputera stacjonarnego lub laptopa jest dopasowanie do potrzeb karty graficznej. Jej wpływ nie ogranicza się jedynie do tego, że uzyskuje się lepszą jakość obrazu. Karta graficzna bowiem jest odpowiedzialna za pracę całego procesora. Wybierając kartę graficzną, warto więc zwrócić szczególną uwagę na indywidualne potrzeby użytkownika oraz kompatybilność z pozostałymi podzespołami komputera.

Jakie parametry musi mieć karta graficzna?

Z pewnością użytkownicy będą mieć szereg dylematów. Jednym z nich jest posiadany budżet, ponieważ karty graficzne potrafią kosztować nawet kilka tysięcy. Poza tym istotnym kryterium przy ocenie parametrów są własne potrzeby. Ci, którzy wykorzystują komputer do pracy biurowej, prostych zadań, komunikacji w mediach społecznościowych będą mieli odmienne oczekiwania niż gracze czy osoby zajmujące się grafiką.

Również rodzaj procesora GPU (Graphics Processing Unit) stanowi istotny aspekt. Może on być zintegrowany z płytą główną lub mieć postać oddzielnej karty rozszerzeń. Oczywiście karty dedykowane cechują się wyższą wydajnością, choć mogą wymagać dodatkowego zasilania i wiązać się z nieco wyższym kosztem.

Reklama

Wydajna karta graficzna GeForce

Kluczowym parametrem karty graficznej jest jej pamięć RAM. Nowoczesne podzespoły często korzystają ze standardu GDDR6, co jest szczególnie korzystne dla graczy, zwłaszcza tych pracujących w rozdzielczości 4K. W tym wypadku oczywiście trzeba również zainwestować w systemy chłodzące. Poza tym trzeba pamiętać, że na płynność funkcjonowania wpływ mają chipsety kart graficznych – AMD i NVIDIA. To one definiują maksymalną szybkość transmisji. W efekcie karty przeznaczone do zastosowań podstawowych to na przykład AMD Radeon, natomiast gracze chętnie sięgną po NVIDIA GeForce GT, a GeForce GTX 1660 oraz RTX będą najlepszym dla gier wymagających wysokiej wydajności.

Kiedy opłaca się zainwestować w kartę graficzną do obsługi zaawansowanych programów graficznych?

Karta graficzna to absolutnie niezbędny element dla graczy, którzy stawiają na płynną rozgrywkę i imponującą grafikę. To właśnie dzięki niej obraz nabiera trójwymiarowości, a odpowiednie podłączenie do portu PCI-Express x16 na płycie głównej oraz zasilacza gwarantuje doskonałe działanie. Wybór często jest podyktowany więc własnymi upodobaniami i wymaganiami, jakie mają konkretne rozgrywki. Warto ocenić przy tym rozdzielczości full hd, renderowanie obrazu czy długość karty.