Reklama

Jakie czynniki wpływają na kurs złotego w lutym 2025 roku?

Ostatnia tendencja wzrostowa złotego odbiła się szerokim echem na rynku walutowym. Nasza rodzima waluta umacnia się względem najważniejszych światowych walut fiducjarnych, zyskując nie tylko wobec euro, ale i dolara amerykańskiego. Co właściwie powoduje tak mocny kurs PLN w lutym 2025 roku? Postanowiłem dokładnie przeanalizować ten temat.

Jaki jest kurs euro do złotego w lutym 2025 roku według NBP?

Od mniej więcej połowy stycznia euro notuje spadki względem polskiego złotego. Wystarczy znaleźć kilka punktów w tym czasie, by zyskać pewności, że nasza rodzima waluta staje się coraz mocniejsza względem waluty europejskiej.

Jaki jest kurs euro w stosunku do złotego od połowy stycznia 2025 r.

  • 15.01.2025 r. – kurs euro wg. NBP – 4.2525 PLN
  • 22.01.2025 r. – kurs euro wg. NBP – 4.2211 PLN
  • 29.01.2025 r. – kurs euro wg. NBP – 4.2002 PLN
  • 05.02.2025 r. – kurs euro wg. NBP – 4.2002 PLN
  • 12.02.2025 r. – kurs euro wg. NBP – 4.1605 PLN

Ostatnie notowania tej waluty wykazały najniższy w tym roku kurs na poziomie 4.1588. Jest to najniższy poziom tej waluty od przeszło 7 lat! Złoty zdaje się kontynuować swój rajd i niewykluczone, że jego wartość naszej waluty w dalszym ciągu będzie rosła. 

Jaki jest kurs złotego do euro w kantorach w największych polskich miastach?

Wiemy już, jak europejską walutę wycenia Narodowy Bank Polski, jednak sprawdziliśmy również, jaki jest kurs euro do złotego w największych polskich miastach, takich jak Warszawa, Gdańsk, Kraków, Wrocław i Białystok

  • Kantory Warszawa – najwyższy kurs z dn. 14.02.2025 r. – skup 4.165 PLN, sprzedaż 4.201 PLN,
  • Kantory Gdańsk – najwyższy kurs z dn. 14.02.2025 r. – skup 4.145 PLN, sprzedaż 4.21 PLN,
  • Kantory Kraków – najwyższy kurs z dn. 14.02.2025 r. – skup 4.17 PLN, sprzedaż 4.19 PLN,
  • Kantory Wrocław – najwyższy kurs z dn. 14.02.2025 r. – skup 4.23 PLN, sprzedaż 4.268 PLN,
  • Kantory Bialystok – najwyższy kurs z dn. 14.02.2025 r. – skup 4.165 PLN, sprzedaż 4.19 PLN.

Jak widać, transakcje w kantorach naziemnych są bardziej opłacalne niż w naszym rodzimym banku centralnym. Najlepszą cenę za sprzedaż otrzymać mogą mieszkańcy Wrocławia. Najbardziej opłacalnie kupić europejską walutę można natomiast w Białymstoku i Krakowie.

Co wpływa na to, jaki jest kurs euro w stosunku do złotego?

To, jaki jest kurs złotego do euro zależy od licznych czynników makroekonomicznych i rynkowych. Jednym z kluczowych elementów jest polityka pieniężna, która w danym czasie prowadzone jest przez Narodowy Bank Polski oraz Europejski Bank Centralny.

Decyzje dotyczące stóp procentowych, poziomu inflacji oraz interwencji walutowych mają istotny wpływ na wartość obu walut. Wzrost stóp procentowych w Polsce może przyciągnąć kapitał zagraniczny, wzmacniając złotego, natomiast luzowanie polityki pieniężnej może osłabić polską walutę. Tym samym to właśnie wysoka inflacja w Polsce i niezbyt bliska perspektywa obniżki stop wpływa obecnie na umacnianie się złotego.

Na kurs euro do złotego wpływać może także sytuacja gospodarcza w Polsce i strefie euro. Czynniki takie jak dynamika PKB i projekcja inflacji, poziom bezrobocia oraz saldo handlowe mają istotne znaczenie. Wzrost gospodarczy w Polsce i silny eksport mogą wspierać złotego, podczas gdy kryzys gospodarczy lub spadek inwestycji mogą go osłabić. Podobnie, problemy w strefie euro mogą skutkować odpływem kapitału i umocnieniem złotego w stosunku do euro.

Również ważne są czynniki globalne i spekulacje na rynku walutowym. Nastroje inwestorów, geopolityka oraz zmiany na rynkach surowców, zwłaszcza ropy naftowej, mogą powodować wahania kursu.

Kursy złotego w 2025 roku – jakie są przewidywania analityków? 

Należy spodziewać się, że kurs złotego w dalszym ciągu będzie rósł, do momentu, w którym Prezes NBP nie zdecyduje się na obniżenie stóp procentowych. Adam Glapiński wydaje się jednak nie być specjalnie skory do podejmowania decyzji o luzowaniu polityki monetarnej. Zdaniem wielu analityków nastąpi to najwcześniej na początku przyszłego półrocza.

Na razie, sytuacja inflacyjna w Polsce nie prezentuje się optymistycznie. Wzrost inflacji do poziomu 5,5% w styczniu jest tutaj decydująca i bardzo odległa od celu inflacyjnego, który wynosi u nas 2,5%. Dość powiedzieć, że jeszcze w grudniu CPI w Polsce wyniosło 4,7%. Cel inflacyjny wyraźnie oddala się więc, zamiast zbliżać.

Chociaż wysoka inflacja na pewno nie cieszy kredytobiorców, to jest dobra dla wielu innych czynników gospodarczych. Należy spodziewać się, że tak długo, jak stopy pozostaną na obecnym poziomie, nasza rodzima waluta umacniać będzie się zarówno wobec euro, jak i wobec dolara.

Reklama

Reklama