Jaki zlew będzie najlepszy w małym pomieszczeniu kuchennym?

Mała kuchnia to zawsze wielkie wyzwanie. W każdym pomieszczeniu potrzebujemy wielu sprzętów, a im jest mniejsze, tym ich zmieszczenie staje się większym problemem. Dlatego też w małej kuchni musimy dobrze przemyśleć każdy zakątek, aby umieścić tam sprzęty w jak najbardziej efektywny sposób. Jak w tym przypadku powinien wyglądać zlew, aby spełniał takie wymagania? Sprawdźmy na przykładzie kilku modeli!

Jednokomorowy będzie lepszy

Jeśli twoja kuchnia jest naprawdę mała, powinieneś od razu zrezygnować ze zlewów dwukomorowych, które zajmują wiele miejsca na blacie i nie pozwalają na jego wykorzystywanie w żadnym innym celu. Zdecyduj się na zlew jednokomorowy: będziesz miał dzięki temu pewność, że zajmie on tak małą ilość miejsca, jak to tylko możliwe, pozostawiając jednocześnie więcej na pozostałe sprzęty.

Zrób tak nawet wówczas, gdy nie posiadasz zmywarki. Najpewniej w przyszłości ją zainstalujesz, a nawet jeśli nie, większa ilość miejsca na blacie zawsze się przydaje, nawet kosztem wygody podczas zmywania naczyń.

Niewielki ociekacz

Reklama

W przypadku zlewu do małej kuchni znacznie lepszym pomysłem będzie wybranie tego, który posiada niewielki ociekacz, niż takiego, który został wyposażony w duży. Podobnie jak druga komora, duży ociekacz zajmie miejsce w twojej kuchni, utrudniając ci zamontowanie lub ustawienie pozostałych elementów wyposażenia. Stanowczo lepiej sprawdzą się małe ranty i ewentualnie niewielki ociekacz.

Jednokomorowy: kwadratowy czy okrągły?

Pora na wybranie konkretnego kształtu zlewozmywaka. Najbardziej popularne między innymi na stronie taniezlewozmywaki.pl są zlewy kuchenne kwadratowe i okrągłe. Pierwsze z nich doskonale pasują do minimalistycznych wystrojów wnętrz. Są idealnym dodatkiem wszędzie tam, gdzie zazwyczaj zastosowalibyśmy zlew prostokątny dwukomorowy albo z większym ociekaczem. Sprawdzają się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych kuchniach, a ich uniwersalny wygląd i prosta budowa pozwala zamontować je praktycznie w każdym blacie.

Alternatywnie stosowane są zlewozmywaki okrągłe. W niektórych przypadkach, jak choćby starsza kuchnia, w której nie robimy generalnego remontu, nie będą łatwe do wykorzystania bez zmiany całego blatu. Mogą jednak być niezwykle użyteczne, ponieważ zajmują minimalną ilość miejsca. Przestrzeń, która zazwyczaj zajęta byłaby przez rogi zlewu, pozostanie bowiem w ich przypadku wolna i przyda się do ustawienia akcesoriów.

Zlewy narożne. Czy do małej kuchni także są dobrym pomysłem?

Ostatnim typem zlewu, nad którym warto się zastanowić, jest zlewozmywak narożny. Świetnie wpisuje się on w charakter wielu rodzajów kuchni, zarówno dużych, jak i małych. Jego największa zaleta to przede wszystkim wykorzystywanie tych przestrzeni, które w innych przypadkach pozostają puste i mało funkcjonalne. Dzięki ulokowaniu w rogu szafek, na ich styku, nie wymaga zajmowania blatu w centralnej części, gdzie może znaleźć się miejsce na coś innego. Z kolei za zlewem narożnym pozostaje wystarczająco wiele miejsce, by ustawić tam akcesoria. W ten sposób nawet w najmniejszej kuchni zlew narożny może być świetnym pomysłem, dzięki któremu wszystko zostanie zainstalowane tam, gdzie sobie wymarzyliśmy.