Reklama

Jaki sprzęt przydaje się do obserwacji dzikich zwierząt?

Wydawać by się mogło, że najlepszym urządzeniem do obserwacji dzikich zwierząt jest lornetka. Jest to dosyć popularne urządzenie, które jest znane niemal każdemu. Jednak współczesna technologia pozwala na wykorzystanie nieco bardziej zaawansowanych technicznie urządzeń. Przykładem są kamery termowizyjne oraz fotopułapki. Jak tego typu urządzenia się sprawdzają? Co warto o nich wiedzieć? Między innymi na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Kamera termowizyjna oraz fotopułapka to urządzenia, które mogą mieć różne zastosowania, natomiast najczęściej sprzęt tego typu jest stosowany przez leśników i myśliwych do obserwacji dzikiej zwierzyny. Dzięki termowizji możliwe jest nagranie dzikich zwierząt nawet po zmierzchu w  warunkach słabej widoczności. Z kolei dzięki fotopułapce można nagrać zwierzynę wtedy gdy zostanie wykryty ruch.

Kamera termowizyjna znakomicie sprawdza się do nagrywania zwierzyny po zmierzchu

Praca myśliwych i leśników wiąże się z tropieniem zwierzyny. Czasami w celu ochrony przyrody, czasami kamera termowizyjna jest wykorzystywana jako pomoc w polowaniu a czasami może służyć w celach czysto statystycznych do liczenia zwierząt. W każdym z tych przypadków pomocna termowizja jest bardzo skuteczna gdyż znakomicie radzi sobie z rejestrowaniem obiektów w słabych warunkach oświetleniowych. 

Kamera termowizyjna rozpoznaje promieniowanie cieplne. Na podstawie wykonanych obrazów w czasie rzeczywistym tworzone są tak zwane obrazy termowizyjne, które operator kamery od razu może obserwować (zazwyczaj na wyświetlaczu LCD). 

Fotopułapka – sprytny sposób na obserwacje zwierzyny 24 godziny na dobę

Fotopułapka to nic innego jak kamera, która wyczuwa ruch. Nagrywanie włącza się tylko wtedy gdy coś (w tym przypadku zwierzyna) poruszy się w obszarze, który jest rejestrowany przez obiektyw. Co ciekawe, często nowoczesne fotopułapki są połączone z kartą sim dzięki czemu nawet w tych miejscach w których nie ma zasięgu Internetu (np. w lesie) możliwe jest przesłanie nagrania na telefon od razu po wykonaniu nagrania. Odbywa się to za pomocą wiadomości MMS.

Źródło zdjęcia: Browneye / Shutterstock.com

Podsumowując, fotopułapka oraz kamera termowizyjna to nowoczesne rozwiązania, które skutecznie pomagają w obserwacji zwierzyny. Termowizja to rozwiązanie, które można porównać do super mocy dzięki której można zobaczyć znacznie więcej niż za pomocą oczu. Z kolei fotopułapka daje efekt oglądania zwierzyny 24 na dobę za czymś w rodzaju „niewidocznej kurtyny”. Dzięki czemu nie trzeba się bać o wypłoszenie zwierzyny lub o to że zwierzyna się nie pojawi w określonym czasie bo obserwacja trwa cały czas i to całkowicie zdalnie.

Reklama