Jaką wybrać lampę do mieszkania – wisząca, stojąca czy kinkiet?

Wybór oświetlenia do mieszkania to nie lada wyzwanie. Trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów, a niektóre decyzje muszą zostać podjęte już na etapie pierwszych prac. Dotyczy to wszelkich przeróbek instalacji elektrycznej, szczególnie przenoszenia lub tworzenia nowych punktów świetlnych. Dobrze dobrane oświetlenie nie tylko stworzy klimat pomieszczenia, ale także podniesie komfort życia domowników. Jakie zatem lampy wybrać do mieszkania?

Lampy wiszące – wciąż najpopularniejsze źródło światła 

Lampy wiszące to zdecydowanie najczęściej wybierane źródła światła. Są bowiem praktyczne oraz pozwalają na równomierne oświetlenie pomieszczeń światłem o tym samym natężeniu. Obecnie lampy wiszące to nie tylko popularne niegdyś lampy o kilku ramionach, zakończonych szklanymi kloszami lub abażurem. Lampa wisząca  może mieć formę ozdobnej żarówki na sznurze jutowym lub kolorowym kablu. Do łask wracają również metalowe klosze, które pasują nie tylko do stylu indywidualnego. Także abażury przeszły ogromną metamorfozę, szczególnie jeżeli chodzi o stosowane do ich produkcji materiały. Dużą popularnością cieszą się te wykonane z naturalnych surowców, jak np. wiklina, bambus, a nawet trawa morska czy płótno. 

Lampy wiszące posiadają regulowane sznurki, kable lub łańcuszki. Dzięki temu lampę można bez trudu dopasować do wysokości pomieszczenia. Lampy wiszące powinny znajdować się na takiej wysokości, aby każdy domownik mógł swobodnie pod nimi przejść. W miejscach służących do wypoczynku, jak np. kanapa czy szezlong, można postawić na lampy wiszące, które sięgają niemal do podłogi

Lamy stojące – połączenie funkcjonalności z dekorem 

Lampa stojąca najczęściej kojarzy się z dodatkowym źródłem światła w sypialni lub salonie, szczególnie w pobliżu kanapy. To idealne miejsce dla miłośnika książek. Odpowiednio dobrana moc żarówki nie tylko umili chwile z ulubioną lekturą, ale także ochroni wzrok. Nie są to jednak jedyne pomieszczenia, gdzie można korzystać z lampy stojącej. Sprawdzi się ona równie dobrze w garderobie, czy korytarzu. Stelaż lampy może mieć formę wieszaka lub być połączony ze stojakiem na parasole. Wybierając lampę stojącą, warto zdecydować się na model, który posiada regulowany pałąk. Docenią to w szczególności osoby czytające wieczorem lub wykonujące precyzyjną pracę przy sztucznym oświetleniu, np. wyszywanie, projektowanie czy składanie modeli. Lampa stojąca powinna mieć solidną podstawę, co zabezpieczy ją przed przypadkowym przewróceniem. 

Kinkiety – praktyczne rozwiązanie 

Kinkiety sprawdzą się idealnie w niskich pomieszczeniach lub w okolicy drzwi, a także we wszelkich wąskich przejściach. Zniknie ryzyko uszkodzenia lampy podczas energicznego otwierania drzwi, nie będzie ona również zajmować niezbędnego w ciągu komunikacyjnym miejsca. Kinkiet to także częsty wybór do łazienek, które nie są zazwyczaj zbyt dużymi pomieszczeniami. Przy wyborze kinkietu do łazienki, warto zwrócić uwagę na klasę wodoszczelności wybranego modelu lampy. 

O lampach warto pomyśleć już na etapie projektowania poszczególnych pomieszczeń. Pozwoli to nie tylko zaplanować budżet na oświetlenie, ale także będzie można wykonać wszelkie konieczne przeróbki na etapie wczesnego wykończenia mieszkania. Dotyczy to szczególnie nowych punktów świetlnych, a także dodatkowych gniazdek elektrycznych.