Jaką dopłatę można uzyskać w programie „Mój elektryk”?

Z najnowszego sondażu platformy analityczno-badawczej UCE Research wynika, że 61% Polaków deklaruje chęć posiadania samochodu elektrycznego . Ponadto okazuje się, że liczba ta mogłaby być większa, gdyby nie wysokie ceny elektryków. W pokonaniu tej przeszkody może pomóc rządowy program „Mój elektryk”, który zapewnia dofinansowanie zakupu pojazdu elektrycznego. Jak uzyskać dotacje na auto elektryczne? Sprawdź!

Program „Mój elektryk” – co to jest?

Rządowy program „Mój elektryk” powstał z inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Celem programu jest uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez dofinansowanie przedsięwzięć polegających na obniżeniu zużycia paliw emisyjnych w transporcie – wsparcie zakupu/leasingu pojazdów zeroemisyjnych.

Realizację programu „Mój elektryk” przewidziano na lata 2021-2026 w formie kolejnych naborów. Nabory będą trwały do 2025 roku, chyba że środki pieniężne przeznaczone na dotacje wyczerpią się wcześniej. Budżet „Mojego elektryka” wynosi 700 mln zł.

Kto może starać się o dofinansowanie?

Rządowe wsparcie zakupu aut elektrycznych jest skierowane do każdego odbiorcy i obejmuje:

  • osoby fizyczne;
  • przedsiębiorców – osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą otrzymać taką samą dotację, jak każdy inny przedsiębiorca;
  • banki, które za pośrednictwem firm leasingowych oferują dopłaty do leasingu. Dopłaty te obejmują pojazdy zeroemisyjne kategorii M1i N1;
  • samorządy i inne podmioty instytucjonalne.

W ramach programu osoby fizyczne mogą się starać o dofinansowanie pojazdu kat. M1, którego koszt nie przekracza 225 tys. brutto (ograniczenie cenowe nie dotyczy posiadaczy Karty Dużej Rodziny). W tym przypadku dotacja wynosi 18 750 zł, przy czym rodziny z trójką (lub większą liczbą dzieci) mogą liczyć na kwoty 27 tys. zł.

Uczestnicy programu, którzy nie są osobami fizycznymi, mają możliwość uzyskania dotacji do 27 tys. zł na pojazdy kategorii M1 (przy średniorocznym przebiegu nie mniejszym niż 15 tys. km), a na pojazdy kategorii L w wysokości 4 tys. zł wsparcia. Wnioskodawcy, którzy starają się o dofinansowanie zakupu pojazdów kategorii N1 mają szansę na dotację nawet w kwocie 70 tys. zł. Warunek stanowi deklaracja średniorocznego przebiegu, która musi wynosić powyżej 20 tys. km.

Zasady przyznawania dotacji w programie „Mój elektryk”

Przyznanie dofinansowania w ramach programu „Mój elektryk” zależy od kilku czynników. Przede wszystkim jest ono dedykowane wyłącznie fabrycznie nowym pojazdom (kupionym bądź wziętym w leasing) z przebiegiem nie wyższym niż 50 km. Dodatkowo wnioskodawca musi zarejestrować auto na terytorium RP, a następnie je ubezpieczyć oraz zobowiązać się, że nie pozbędzie się go przez 2 lata od uzyskania dotacji.

Cały proces przyznawania dofinansowania jest prowadzony online za pomocą prostego wniosku elektronicznego. Wystarczy wybrać model auta oraz wypełnić i złożyć wniosek. Po otrzymaniu decyzji pozytywnej pozostaje już tylko cieszyć się zaletami posiadania samochodu elektrycznego.

Źródła:

https://uceresearch.com/

https://www.gov.pl/web/elektromobilnosc/o-programie