Jak zwiększyć swoją koncentrację?

Przez ostatnie lata praca zdalna stała się podstawą zarobkową wielu ludzi. Niestety nie każdy dysponuje biurem, czy też idealnym czasem, który może poświęcić jedynie na pracę. Czasami zdarza się też, że chorujące dzieci zostając w domu, zaburzają możliwość skoncentrowania się na pracy. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wspomaganie się, chociażby takim produktem, jak tabletki na pamięć, które doskonale wspierają pracę układu nerwowego, tak więc również pamięć i koncentrację.

Z czego składa się układ nerwowy?

Układ nerwowy to swoisty system, który pełni funkcje kontrolne nad wszystkim czynnościami, które wykonujemy. Dzięki niemu jesteśmy w stanie między innymi myśleć, mówić, czy też się ruszać. Układ nerwowy kontroluje również te czynności i funkcje, które organizm człowieka wykonuje bez zastanowienia. Chodzi tu o oddychanie, czy też o mruganie powiekami. Inne czynności kontrolowane przez układ nerwowy to między innymi:

 • zapamiętywanie,
 • koncentracja,
 • poruszanie się,
 • sen,
 • reakcja na stres,
 • trawienie,
 • dojrzewanie i starzenie się.

To tylko niektóre z wszystkich funkcji złożonego centrum dowodzenia organizmu człowieka, które bezpośrednio i pośrednio odpowiada za poziom inteligencji, uczenie się i zapamiętywanie. Układ nerwowy składa się z układu centralnego i układu obwodowego, które współpracując ze sobą, są w stanie spełniać wszystkie swoje funkcje.

Centralny układ nerwowy

W układzie tym znajduje się przede wszystkim mózg i rdzeń kręgowy. To tutaj tworzą się informacje, które później przy pomocy sieci komórek nerwowych przechodzą do reszty ciała. Mózg odbiera i przetwarza dane, które docierają do niego z zewnątrz i z wnętrza organizmu. Otoczony jest przez trzy opony mózgowe oraz czaszkę.

Reklama

Obwodowy układ nerwowy

Układ ten składa się z dużej, skomplikowanej sieci nerwowej, która ma swój początek w centralnym układzie nerwowym. To system odpowiadający za przekazywanie informacji wytworzonych w mózgu do pozostałych części lub obszarów znajdujących się w organizmie ludzkim. Obwodowy układ nerwowy zawiera układ somatyczny kierujący świadomymi ruchami człowieka oraz układ autonomiczny, który jest odpowiedzialny za kontrolowanie wszystkich tych czynności, na których nie musimy się skupiać, ale od których zależy nasze prawidłowe funkcjonowanie.

Prawidłowe funkcjonowanie wszystkich elementów układu jest możliwe, gdy o siebie dbamy. Oznacza to, że dajemy sobie odpowiednią ilość snu, dostarczamy wartościowych produktów do spożycia i ograniczamy stres.

Jak pracuje obciążony układ nerwowy?

Czasami, gdy czujemy się mocno obciążeni, lub gdy wiemy, że zbliża się czas, który będzie mocniej eksploatował nasz organizm, warto sięgnąć po tabletki na pamięć, które pomogą nam w zachowaniu jasnego umysłu. Kiedy jednak przekraczamy granicę i nasz organizm jest zmęczony, stwarzamy sytuację, w której układ nerwowy potrzebuje regeneracji. Wyczerpanie nerwowe to dziś coś, co niestety pojawia się u ludzi coraz częściej. Zwykle objawia się ono:

 • bólami głowy,
 • chronicznym zmęczeniem,
 • podwyższonym ciśnieniem krwi,
 • dużą drażliwością.

W takiej sytuacji zaburza się także ilość hormonu z nadnerczy, przez co układ nerwowy nie jest w stanie funkcjonować w prawidłowy sposób. Bezsenność, stany lękowe, zwiększony stres to kolejne, cięższe objawy zmęczenia układu nerwowego. Aby tego uniknąć, należy zadbać o właściwe odżywianie, nawodnienie oraz o dobrą suplementację. Przyjmowanie tabletek wzmacniających pamięć oraz witamin może znacznie zwiększyć nasze szanse na utrzymanie stabilnej gospodarki hormonalnej i dobrej kondycji tak ważnego dla nas układu nerwowego. Decydując się na świadome zadbanie o swój organizm, dajemy sobie zielone światło do zdrowego trybu życia. Więcej snu, większa uważność podczas codzienności i większe zaufanie do siebie może wyjść nam jedynie na dobre.

W razie, gdy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie ze swoją sytuacją i czujemy, że jest już źle, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który sprawdzi stan naszego organizmu i poradzi, co zrobić, abyśmy mogli się poczuć lepiej.