Jak zwiększyć bezpieczeństwo swojego iPhone’a?

Smartfony marki Apple z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Oczywiście ogromna w tym zasługa nowoczesnych rozwiązań, potężnych parametrów wydajnościowych, profesjonalnego zaplecza foto i audio oraz minimalistycznego designu. To jednak, za co specjaliści, ale też przeciętni użytkownicy uwielbiają urządzenia z nadgryzionym jabłkiem to sposób, w jaki urządzenia są zabezpieczane. Nie znaczy to jednak, że my sami o odpowiedniej ochronie swojego urządzenia możemy zapomnieć. Sprawdź, jak zabezpieczyć swojego iPhone’a.

Bezpieczny iPhone czyli jaki?

Jak powinniśmy zabezpieczyć swojego iPhone’a? To pytanie, które coraz częściej możemy zauważyć w mediach społecznościowych czy na poczytnych portalach. W odpowiedzi na to, wiele osób ze zdziwieniem odpowiada: „A po co w ogóle go zabezpieczać?”. Przecież projektanci Apple z roku na rok udoskonalają swój sprzęt tak, by nie trzeba było z nim już nic robić. Z jednej strony to prawda, ale z drugiej strony nie po to wydaliśmy kilka tysięcy złotych, by na własnej skórze przekonywać się, że iPhone 11 128GB, iPhone 13 Mini czy najnowszy iPhone 14 Plus faktycznie wyposażony jest w tak mocarny wyświetlacz i odporny na zarysowania tył. Po co ryzykować? To jednak tylko jedna strona zabezpieczeń. Pamiętajmy też o zabezpieczeniu na wypadek włamania do naszego smartfona. Prawdziwie bezpieczny iPhone to taki, który jest odporny na każdą formę interakcji z niepowołanymi osobami, a przy okazji również twardymi powierzchniami. A zatem by zapewnić bezpieczeństwo sprzętowi, musimy zająć się jednocześnie tymi dwoma aspektami. 

Zacznijmy od zabezpieczenia mechanicznego

Na początek łatwiejsze zadanie. W jaki sposób możemy zminimalizować ryzyko mechanicznych uszkodzeń naszego nowego smartfona od Apple? Przede wszystkim poprzez zastosowanie tradycyjnych form ochrony zarówno z tyłu, jak i z przodu. Na tył oczywiście wytrzymały case. Producenci doskonale wiedzą, że każdy nowy model iPhone to okazja do zaproponowania nowych form etui. Już począwszy od modelu iPhone 8 Plus – case to integralna część urządzenia, która dostępna jest w setkach wariantów. 

Gdy tył jest bezpieczny, czas na przód. Szkło hartowane to pewny sposób na to, by zabezpieczyć nasz nowoczesny i piękny ekran przed rysami lub pęknięciem na wypadek zderzenia z twardą nawierzchnią. W ten sam sposób możemy zabezpieczyć obiektywy aparatu, które w nowych modelach telefonu nieco odstają. Tak zabezpieczony mechanicznie iPhone posłuży nam dłużej, a wcale nie straci na swej estetyce. 

Ochrona urządzenia przed włamaniem – o tym nie zapominajmy

Czas na ochronę danych, które tak skrzętnie ukrywamy w swoim telefonie. Na początek hasło. Zamieńmy prosty 4-cyfrowy kod na naprawdę silne hasło, które znamy tylko my. To banał i podstawowa, ale także najpewniejszy sposób na ograniczenie dostępu do telefonu osób, które mogą z jakiegoś powodu znać nasz tok myślenia i odgadnąć cztery cyfry. Kolejne patenty na zwiększenie bezpieczeństwa to uruchomienie dwuetapowej autoryzacji przy łączeniu Apple ID Cloud, usunięcie opcji pokazywania powiadomień na zablokowanym ekranie oraz wyłączenie Siri z poziomu zablokowanego urządzenia. Jeśli zależy nam na maksymalnej ochronie, możemy także postawić na skuteczny antywirus, który jest dedykowany urządzeniom mobilnym. W przypadku instalacji takiego oprogramowania resetowanie telefonu może okazać się niezbędne, jednak dzięki niemu zyskamy pełną kontrolę nad ruchem sieciowym odbywającym się w ramach naszego urządzenia.