Wiele osób chcących skorzystać z właściwości marihuany medycznej zastanawia się, w jaki sposób otrzyma lek zawierający konopie.
Czy realizacja recepty na marihuanę różni się od wykupywania innych leków? Czy każda apteka ma konopie lecznicze na stanie? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak powinna wyglądać prawidłowo wypisana recepta na marihuanę medyczną i jak krok po kroku ją zrealizować.
Recepta na marihuanę medyczną – co powinna zawierać?
Medyczna marihuana to surowiec farmaceutyczny, który zaliczany jest do grupy środków odurzających 1-N. Musi być przepisana na specjalnych receptach Rpw. (tzw. recepta narkotyczna), których ważność wynosi 30 dni.
Na recepcie musi się znaleźć kilka elementów, aby farmaceuta mógł ją zrealizować. Są to:
- łacińska nazwa surowca konopnego,
- deklarowana zawartość THC i CBD,
- dawkowanie.
Lekarz może przepisać marihuanę leczniczą na maksymalnie 90 dni terapii. W związku z tym zapis dawkowania musi umożliwiać farmaceucie przeliczenie, jak długo przyjmowane będą konopie.
Realizacja recepty na marihuanę – jak to zrobić?
Receptę na marihuanę medyczną można zrealizować w aptece na terenie Polski, która posiada uprawnienia do wydawania leków narkotycznych. W praktyce każda apteka posiada takie zezwolenia i może wydać pacjentowi susz z konopiami leczniczymi.
Realizacja recepty na medyczną marihuanę nie różni się niczym od realizacji innych recept. Jak czytamy na blogu https://medicante.com/pl/blog/medyczna-marihuana-jak-uzyskac-recepte-na-medyczna-marihuane-w-polsce/ wystarczy podać farmaceucie receptę papierową lub 4-cyfrowy kod recepty elektronicznej wraz z peselem, żeby wykupić konopie lecznicze.
Jeżeli apteka nie posiada na stanie suszu z marihuaną medyczną (czasami zdarzają się przerwy w dostawach), to ma obowiązek go zamówić dla pacjenta, co zajmuje zwykle 2-3 dni robocze.
Warto również wiedzieć, że ze względu na różną zawartość substancji aktywnych, działanie terapeutyczne pomiędzy dostępnymi rodzajami suszu różni się i nie można go zamieniać tak, jak innych leków (np. na nadciśnienie czy cukrzycę).
Ile kosztuje medyczna marihuana?
Medyczna marihuana nie jest refundowana i należy za nią zapłacić 100% odpłatności. Cena, jaką pacjent zapłaci za lek może się więc różnić w zależności od apteki, która indywidualnie ustala marżę apteczną.
Cena 1 grama marihuany leczniczej waha się od 50 do 70 zł. Dostępne opakowania zawierają 5, 10 lub 15 gramów, co oznacza, że za 1 opakowanie leku z marihuaną zapłacimy od 250 do nawet 1000 zł za kilkutygodniową kurację.
Marihuana lecznicza – od kiedy jest legalna w Polsce?
Marihuana lecznicza jest w Polsce legalna od listopada 2017 roku, ale w aptekach pojawiła się dopiero w styczniu 2019 roku. Od tego czasu terapia konopiami jest dostępna dla wszystkich osób, których objawy kwalifikują się do tego rodzaju leczenia.
O rozpoczęciu terapii medyczną marihuaną decyduje lekarz, który na podstawie wywiadu lekarskiego, występujących objawów i ogólnej kondycji pacjenta stwierdza, czy konopie pomogą zmniejszyć występujące dolegliwości.
Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do leczenia konopiami, to lekarz przepisuje receptę na marihuanę i informuje pacjenta o odpowiednim dawkowaniu i sposobie przyjmowania suszu.
Podsumowanie
Realizacja recepty na marihuanę medyczną nie różni się od realizacji innych recept. Wystarczy udać się do apteki z receptę papierową lub 4-cyfrowym pinem recepty elektronicznej i numerem pesel, aby farmaceuta wydał susz zawierający konopie lecznicze.
Apteka ma obowiązek zamówić lek z marihuaną dla pacjenta jeśli nie ma go na stanie. Proces sprowadzenia konopi zajmuje zazwyczaj około 2-3 dni robocze.