Reklama
Jak zrealizować przelew zagraniczny z Białegostoku?
Musisz zrealizować przelew zagraniczny, ale robisz to po raz pierwszy i obawiasz się takiej transakcji? Niepotrzebnie, gdyż dzięki rozwiązaniom wypracowanym między instytucjami finansowymi jest to zdecydowanie łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Poznaj bliżej dwa typy przelewów walutowych i zagranicznych oraz dowiedz się, czym się od siebie różnią.
Czym jest przelew zagraniczny/walutowy?
Przelewy zagraniczne, czyli inaczej walutowe, są realizowane między rachunkami prowadzonymi w bankach w różnych krajach np. w Polsce i Francji. Możesz go wykonać ze swojego standardowego konta złotówkowego. Masz dwa rozwiązania: wysłać pieniądze w zagranicznej walucie lub w złotówkach. W tym drugim przypadku przeliczy kwotę, którą chcesz wysłać na walutę odbiorcy po bieżącym kursie. Oznacza to, że z twojego rachunku zostanie pobrana określona suma w złotówkach, a odbiorca otrzyma jej równowartość np. euro.
Przelewy zagraniczne są realizowane za pomocą systemu rozliczeniowego SWIFT oraz SEPA. To, który z nich zostanie wykorzystany do takiej transakcji, zależy przede wszystkim od tego, w jakiej walucie ma być on wykonany oraz do jakiego kraju mają trafić pieniądze.
Co warto wiedzieć o przelewach SEPA?
Przelew SEPA jest realizowany w ramach międzynarodowego systemu Single Euro Payments Area umożliwiającego przesyłanie pieniędzy w euro. Obejmuje on nie tylko państwa należące do Unii Europejskiej, ale również:
- Wielką Brytanię,
- Islandię,
- Szwajcarię,
- Watykan,
- San Marino,
- Lichtenstein,
- Andorę,
- Norwegię,
Czas realizacji takiego przelewu to następny dzień roboczy. Koszt jego wykonania jest stosunkowo niski ze względu na to, że w transakcji uczestniczą jedynie dwa banki – nadawcy i odbiorcy.
Aby przesłać pieniądze w ramach przelewu SEPA, wystarczy zalogować się do aplikacji mobilnej swojego banku lub skorzystasz z bankowości elektronicznej. Wybierz opcję „przelew zagraniczny”. Wprowadź dane odbiorcy łącznie z numerem IBAN rachunku oraz kodem BIC banku, do którego mają trafić pieniądze. Zatwierdź przelew poprzez metodę autoryzacji, którą stosuje twój bank.
Czym są przelewy SWIFT?
Zastanawiasz się, co to SWIFT? To skrót od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli Stowarzyszenia na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Umożliwia ona wykonywanie przelewów w dowolnej walucie oraz do banku w każdym kraju na świecie.
Instytucje należące do systemu mają przypisany unikalny kod SWIFT. Składa się on z 8 lub 11 znaków. Wykonanie przelewu SWIFT jest zdecydowanie droższe niż w przypadku systemu SEPA. Może kosztować nawet kilkaset złotych. Istnieje możliwość podzielenia kosztów w wariancie:
- SHA – dzielone między nadawcę i odbiorcę,
- OUR – pokrywane wyłącznie przez nadawcę,
- BEN – pokrywane wyłącznie przez odbiorcę.
Wyższa opłata za taki przelew jest związana z tym, że w transakcji uczestniczą banki pośredniczące pobierające prowizje.
Pieniądze wysłane systemem SWIFT dotrą do odbiorcy do kraju należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego najpóźniej 3 dnia roboczego od momentu złożenia dyspozycji. Jeśli jednak jest to państwo spoza tego regionu, to trzeba liczyć się z tym, że zajmie to więcej czasu.
Zależy ci na szybszej realizacji przelewu np. dolarach? Wybierz szybki przelew SWIFT. Będzie to wiązało się z dodatkową opłatą, ale pieniądze dotrą do odbiorcy zdecydowanie szybciej. Masz do wyboru następujące warianty:
- przelew SPOT – zostanie on zrealizowany na drugi dzień roboczy,
- przelew Tomnext – zostanie on zrealizowany w kolejnym dniu roboczym,
- przelew Overnight – może być zrealizowany nawet tego samego dnia, jeśli zostanie zlecony do odpowiedniej godziny (najczęściej do 12:30 lub 13:00).
Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z którejś z opcji, dokładnie zapoznaj się z tabelą opłat i prowizji twojego banku.
Jak inaczej przesłać pieniądze za granicę?
Jeśli chcesz przesłać pieniądze na zagraniczne konto, możesz skorzystać także z usług firm, które specjalizują się w tego rodzaju transakcjach. Jedną z nich jest przede wszystkim Western Union. Możesz skorzystać z tej opcji, nawet wtedy, gdy odbiorca nie ma rachunku bankowego. Pieniądze za pośrednictwem Western Union możesz przesłać przez stronę internetową, korzystając z aplikacji mobilne Mobile Wallet lub odwiedzając placówkę.
W Białymstoku takie punkty znajdziesz m.in. w:
- Banku Pekao S.A. przy ul. Sienkiewicza 40,
- kantorze wymiany walut przy ul. Legionowej 9,
- Inmedio w Centrum Handlowym Auchan przy u. Hetmańskiej 16.
Możesz także skorzystać z Ria Money Transfer lub MoneyGram. Istnieje również opcja przesłania pieniędzy za pomocą PayPal – pod warunkiem że zarówno odbiorca, jak i nadawca mają założone konta w tym systemie.
We współczesnym świecie wykonanie przelewu zagranicznego nie jest żadnym wyzwaniem. Możesz to zrobić, korzystając z aplikacji mobilnej swojego banku lub bankowości elektronicznej. To zdecydowanie najwygodniejsza forma przesłania pieniędzy na rachunek prowadzony w innym kraju.
Reklama