Reklama

Jak zostać detektywem kryminalnym

Zawód detektywa obrósł w mity i często fikcja filmowa jest mylona z rzeczywistością. Budzi ogromną ciekawość ludzi którzy nie mają pojęcia na czym dokładnie polega ta praca. Zajęcie to jest szanowane społecznie i dosyć często wykorzystywane w różnych sytuacjach wymagających odkrycia prawdy i zdobycia niezbitych dowodów. Dzisiaj zawód ten wykonywany jest  przez osoby prywatne, jak i zatrudnione w policji. Ich praca ma wiele podobieństw, ale są też różnice. Jakie są zatem kompetencje detektywa? Jak zostać detektywem kryminalnym?

Historia działalności detektywistycznej w Polsce jest stosunkowo krótka. Zgodnie z prawem wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 23 grudnia 1988 roku (o działalności gospodarczej w zakresie usług detektywistycznych, oraz ochrony osób i mienia) pojawiły się agencje detektywistyczne wraz z agencjami ochrony osób i mienia – czyli tak zwane private policing. Od 2008 roku istnieje w Polsce „Polskie Stowarzyszenie Licencjonowanych Detektywów” – czyli stowarzyszenie zrzeszające polskich prywatnych detektywów. Dzięki nim został opracowany Kodeks Etyki Detektywa – stanowiący zbiór reguł jakimi powinien się kierować każdy w tym zawodzie. Jest to o tyle istotne, że profesja ta stała się nieformalnym zawodem zaufania publicznego. 17 kwietnia 2015 roku w Barcelonie, PSLD zostało przyjęte do zaszczytnego grona Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Prywatnych Detektywów.

Detektyw- na czym polega jego praca

Zakres obowiązków detektywa zależy w głównej mierze od tego gdzie jest zatrudniony. Świadczone usługi różnią się w zależności od agencji bądź też policji. Jednakże wyróżniamy kilka spraw którymi najczęściej zajmują się osoby zatrudnione w tym zawodzie, są to:

  • sprawy cywilne
  • szkody zgłaszane zakładom ubezpieczeniowym
  • sprawy związane z zaginionymi osobami bądź ukrywającymi się
  • sprawy związane z zaginionym mieniem
  • postępowania karne ( zabójstwa, porwania, handel narkotykami)
  • postępowania w sprawach przestępstw skarbowych oraz wykroczeń skarbowych
  • windykacja należności
  • weryfikacja dokumentów
  • wykrywanie podsłuchów
  • ochrona
  • udowadnianie zdrad małżeńskich

Jak widać nie są to jedynie rzeczy dotyczące szukania zabójców, w większości przypadków skupiają się na zwyczajnych sprawach. Detektyw jest zobligowany wyszukiwać informacje i znaleźć dowody na to co jest prawdą a co kłamstwem. Należy również zaznaczyć że detektyw policyjny, oraz prywatny działają na innych zasadach. Różnice w uprawnieniach dotyczą między innymi podsłuchów, oraz posiadania broni. Jednakże wielu prywatnych detektywów decyduje się na tak zwany czarny wywiad, czyli bezprawne posługiwanie się podsłuchem. Materiały zebrane w ten sposób nie mogą być później wykorzystane w sądzie. Detektyw policyjny natomiast potrzebuje wpierw nakazu od sądu aby mógł go używać. W przypadku broni sprawa jest prosta. Można ubiegać się o pozwolenie jak każdy inny obywatel polski. Natomiast policjant ma ją na wyposażeniu.

Jak zostać detektywem kryminalnym

Specyfika tego zawodu, oraz niewielki margines błędu sprawiają że dosyć ciężko sprostać wymaganiom. Każdy, kto myśli o karierze detektywa, bez względu na to czy  prywatnego czy policyjnego, musi spełniać kilka wymogów:

  • wiek powyżej 21 lat
  • minimalne wykształcenie średnie
  • niekaralność
  • w przypadku gdy wcześniej podjęta była praca w innym zawodzie zaufania publicznego- brak zwolnienia dyscyplinarnego
  • badania lekarskie oraz psychologiczne
  • zdanie egzaminu skutkującego otrzymaniem licencji detektywa

Praca ta potrafi przynieść wiele satysfakcji. Pomyślnie rozwiązane sprawy, oraz rozwiązane zagadki są niewątpliwie sukcesem który przekłada się na duże zadowolenie. Zarobki w Polsce są zależne od tego czym dokładnie się zajmujemy i tego czy jesteśmy w tym dobrzy. Na początku możemy liczyć na kwoty od 2 tysięcy złotych z czasem mogą urosnąć nawet do 4 tysięcy.

Czym się cechuje dobry detektyw

Odpowiednie nastawienie, oraz niektóre cechy charakteru są szczególnie pożądane na tej ścieżce kariery. Jest to przede wszystkim praca z ludźmi, która wymaga szerokiej wiedzy z zakresu psychologii. Cenne okażą się również kontakty jakie posiadamy. Umiejętność dotrzymania tajemnicy oraz brak skłonności do plotek są podstawą. Osoby decydujące się na skorzystanie z usług detektywa, muszą mieć pewność, że żadne sprawy nie wypłyną na światło dzienne. Nierzadko balansowanie na granicy prawa oraz niebezpieczne sytuacje wymagają dużej odporności na stres. Wiąże się z tym również umiejętność opanowania emocji, oraz racjonalne myślenie. Zmysł dedukcji, oraz nieprzeciętna inteligencja i wiedza praktycznie z każdego przedziału, sprawia że zawód ten nie należy do najprostszych. Detektyw musi być również sprytny i kreatywny. Wiele elementów składa się na ten zawód jednakże wciąż jest on chętnie wybierany, owiany tajemnicą oraz ciekawą ścieżką kariery, na pewno sprawdzi się dla tych, którzy lubią żyć szybko i nieprzeciętnie.

Każdy sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie czy warto zostać detektywem. W Polsce funkcjonuje wiele agencji w Gdańsku Warszawie czy Krakowie. Jak zostać detektywem kryminalnym? Wystarczy po prostu chcieć ciężko pracować i czerpać satysfakcje z pracy.

Reklama