Jak wykonać przegląd swojego samochodu przed dłuższą trasą?

Reklama

Nie ważne czy wybierasz się na wakacyjny wyjazd, czy w dłuższą podróż, każda z nich wymaga odpowiednich przygotowań. Jednym z elementów, o który powinieneś zadbać, jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Dlaczego warto to zrobić i co taki przegląd przed wyjazdem powinien obejmować? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym materiale. 

Dlaczego warto sprawdzić stan techniczny samochodu przed podróżą?

Odpowiedź jest jedna – przede wszystkim dla bezpieczeństwa. Każdy samochód jest wyposażony w wiele systemów, które mają za zadanie umożliwiać, chociażby poprawne wykonywanie różnych manewrów. Przykładem między innymi mogą być hamulce – to ich prawidłowe działanie ma wpływ na to, czy w porę uda nam się zatrzymać pojazd. Poprawność pracy wszystkich podzespołów wpływa także na komfort jazdy, szczególnie podczas dłuższych podróży, co można odczuć dla przykładu w przypadku uszkodzonej klimatyzacji. 

Awaria w dłuższej trasie to także coś, co może spowodować nie tylko opóźnienie w podróży, ale także konieczność całkowitej zmiany planów. Nikt nie chce tracić możliwości skorzystania z upragnionych wakacji czy innego wyjazdu z powodu niesprawnego samochodu. Niestety nie ma sposobu na zabezpieczenie się przed niespodziewanymi awariami, które mogą pojawić się w trakcie podróży, jednak właściwie wykonany przegląd pojazdu może zminimalizować to ryzyko prawie do zera. 

Przegląd samemu czy w warsztacie?

To pytanie, które zadaje sobie wielu kierowców przed dłuższą trasą. Oczywiście, można dokonać przegląd samochodu na własną rękę, jednak żeby to zrobić fachowo, trzeba mieć odpowiednią wiedzę, nie mniejszą niż zawodowy mechanik. Dlatego na wykonywanie przeglądu zdecyduj się wyłącznie wtedy, gdy jesteś pewny, że zrobisz to dobrze, a żadna poważna usterka nie zaskoczy cię w trakcie jazdy. 

Samodzielne sprawdzenie stanu samochodu przed podróżą wymaga nie tylko odpowiednich umiejętność, ale również i zarezerwowania sobie właściwego czasu na dokonanie wszelkich prac przy pojeździe – to kolejny argument, który powinien przekonać Cię do pozostawienia prac serwisowych zawodowemu mechanikowi, dzięki czemu będziesz mógł zająć się realizacją innych rzeczy, niezbędnych tuż przed wyjazdem. 

Jeśli szukasz serwisu samochodowego, który wykona taką usługę w Białymstoku, to ich listę znajdziesz tutaj: https://qservicecastrol.eu/warsztaty/miasto-bialystok/

Jakie układy i elementy pojazdu powinny zostać sprawdzone przed wyjazdem? 

Czas pełnego przeglądu Twojego samochodu już dawno minął? Wato, go przyspieszyć, nawet jeśli planowałeś jego realizację dopiero za jakiś czas. To da Ci pewność, że wszystkie układy w pojeździe działają i funkcjonują prawidłowo. Jeśli jednak nie zdecydujesz się na taką usługę, warto, aby mechanik sprawdził przynajmniej te najważniejsze elementy, które mogą okazać się kluczowe w dłuższej trasie. Wśród nich wymienia się:

  • Ogumienie – to element, który wpływa na prawidłowe wykonywanie każdego manewru samochodem. W trakcie serwisu warto sprawdzić nie tylko ciśnienie w oponach, ale także ich stan. Nie zapomnij też o sezonowej wymianie, jeśli wyjeżdżasz na przełomie pór roku.
  • Układ hamulcowy – sprawne hamulce są niezbędne nie tylko na dłuższych trasach, ale również i w tych codziennych. Sprawdź, w jakim stanie są klocki oraz ciśnienie płynu hamulcowego.
  • Układ smarowania silnika – ma wpływ na działanie i stan jednostki napędowej. Powinno się więc sprawdzić jego stan i wymienić olej oraz filtry, jeśli będą tego wymagać. 

Oprócz tego warto sprawdzić także zawieszenie pojazdu, amortyzatory, układ chłodzenia oraz, czy wszystkie światła działają poprawnie – każdy z tych elementów ma wpływ na bezpieczeństwo w trakcie podróży. Przy dłuższej trasie ważne jest prawidłowe działanie wycieraczek oraz klimatyzacji. Oczywiście nie możesz zapomnieć o obowiązkowym wyposażeniu samochodu, czyli apteczce, gaśnicy, trójkącie i kamizelkach odblaskowych. Dobrze mieć także narzędzia, które pomogą Ci uruchomić akumulator w momencie jego rozładowania. 

Ubezpieczenie – dodatkowe zabezpieczenie

Jeśli wybierasz się w zdecydowanie dłuższą trasę, warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Oprócz obowiązkowego OC możesz wybrać także AC i autocasco. Na rynku dostępne są takie polisy, dzięki którym będziesz mógł liczyć na pomoc ubezpieczyciela np. w sytuacji konieczności holowania samochodu za granicą, czy znalezienia miejsca na nocleg. 

Reklama

Reklama