Jak wygląda rezonans magnetyczny głowy i kiedy należy go wykonać?

Rezonans magnetyczny należy do badań obrazowych, które umożliwia wykrycie szeregu nieprawidłowości i schorzeń w obrębie głowy. Z jego pomocą pacjenci i specjaliści otrzymują bardzo precyzyjne wyniki i wielopłaszczyznowy przekrój, który ułatwia zdiagnozowanie pacjenta i ustalenie, na co tak właściwie choruje. W zależności od wskazań medycznych, badanie to przeprowadza się z podaniem kontrastu lub bez. Jak zatem wygląda przebieg rezonansu magnetycznego głowy i kiedy istnieją wskazania do tego, by poddać się temu badaniu?

Kiedy lekarz może wystawić skierowanie na rezonans magnetyczny głowy?

Jednym z najczęstszych objawów, na który skarżą się pacjenci skierowani na rezonans magnetyczny głowy, są uporczywe i bardzo dokuczliwe bóle głowy, które mają tendencję do nawracania, a ich przyczyny nie da się jednoznacznie ustalić.

Kolejny objaw, który może wymagać weryfikacji z pomocą wspomnianej procedury, to dolegliwości w zakresie układu nerwowego, złe, nieodpowiednie, opóźnione reakcje organizmu na bodźce zewnętrzne, również problemy ze wzrokiem, pojawianie się drgawek u pacjenta, kłopotów z utrzymaniem równowagi, chwiejność postawy i zawroty głowy.

Na zabieg zgłaszają się także osoby, które stały się ofiarami wszelkiego rodzaju wypadków, podczas których mogło dojść do poważnych urazów głowy wymagających skontrolowania. Dzięki rezonansowi magnetycznemu można bowiem stwierdzić, czy pacjent w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia doznał różnego rodzaju urazów oraz jaki obszar one obejmują.

Rezonans magnetyczny głowy przeprowadzany jest ponadto u pacjentów, którzy doznali już udaru mózgu, chorują na padaczkę, wykryto u nich wady rozwojowe mózgowia, przysadki, czy istnieje ryzyko występowania u nich tętniaków, guzów mózgu i innych schorzeń przyczyniających się do zaburzeń w obrębie narządu słuchu i wzroku.

Reklama

Rezonans jest także wskazany u osób, u których zauważono niepokojące zmiany w zachowaniu, czego podstaw można dopatrywać się w zaburzeniach w zakresie układu nerwowego i mózgu.

Do badania kwalifikują się ponadto osoby, które zostały poddane już innym procedurom, a ich wyniki nie pozwoliły jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną występujących u nich dolegliwości zdrowotnych i chorobowych.

Ostatni aspekt brany pod uwagę przy skierowaniu pacjenta na rezonans magnetyczny głowy to kontrola jego aktualnego stanu zdrowia w tracie prowadzonego leczenia i upewnienie się, iż zmiany chorobowe nie postępują.

Jak przebiega rezonans magnetyczny głowy?

Cała procedura jest stosunkowo prosta. Najpierw pacjent rozmawia ze specjalistą przygotowującym go do zabiegu i wypełnia ankietę informującą o jego aktualnym stanie zdrowia.

Następnie lekarz upewnia się, iż pacjent do sali badań nie wchodzi w odzieży zawierającej elementy metalowe, a także że przed badaniem zdjął biżuterię. Kolejno osoba poddawana procedurze kładzie się na specjalnym stole, a jego głowa zostaje ułożona w sposób sprzyjający precyzyjnemu wykonaniu badania.

Pacjent pozostaje w bezruchu w tunelu, na stole, a po przeprowadzeniu badania stół wysuwa się, a chory proszony jest o opuszczenie sali. Po całej procedurze pacjent może udać się do domu.