Jak wygląda leczenie zaćmy?

Zaćma (znana też pod nazwą katarakta – od łac. cataracta) należy do najczęściej występujących chorób narządu wzroku na świecie – według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia zajmuje pierwsze miejsce w rankingu głównych przyczyn ślepoty. W zdecydowanej większości przypadków ma ona związek ze starzeniem się organizmu, pojawia się po 60. roku życia. Jedyną w stu procentach skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja polegająca na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu ją sztuczną. Dowiedz się, jak przebiega zabieg usunięcia katarakty.

Czym jest zaćma? Jakie są jej objawy?

Zaćma, inaczej katarakta, to choroba dotycząca soczewki oka. W jej przebiegu dochodzi do zmętnienia tej naturalnie przezroczystej struktury znajdującej się za tęczówką (główną funkcją soczewki jest ogniskowanie promieni świetlnych). Prowadzi to do pogorszenia widzenia do dali i/lub do bliży. Przeważnie zaćma jest związana z naturalnym procesem starzenia się organizmu (zaćma starcza) i współtowarzyszącymi mu zaburzeniami metabolicznymi.

Zaćma postępuje stopniowo, zazwyczaj objawy dotyczą obu oczu i są to: utrata ostrości wzroku, widzenie „przez mgłę” (widzenie rozmyte), rosnące trudności z widzeniem o zmroku i w nocy, pogorszenie kontrastu, jednooczne dwojenie. Co charakterystyczne, poprawy widzenia nie można uzyskać, stosując korekcję w postaci okularów czy też soczewek kontaktowych.

Najczęstsze przyczyny zaćmy

Reklama

Zapadalność na zaćmę rośnie wraz z wiekiem – po 60. roku życia dochodzi bowiem do denaturacji i koagulacji białek tworzących soczewkę, jest to zjawisko fizjologiczne, któremu nie można zapobiec. Przyczynami katarakty występującej u ludzi młodszych mogą być natomiast m.in.: urazy gałki ocznej, choroby przewlekłe, np. cukrzyca, zapalenie rogówki, twardówki czy zapalenie błony naczyniowej, czy też przyjmowanie niektórych leków, w szczególności sterydów.

Warto w tym miejscu wspomnieć o zaćmie wrodzonej, której objawy pojawiają się już w dzieciństwie. Jest to schorzenie, którego przyczyny mogą mieć podłoże genetyczne, lecz może być ono również efektem zakażenia wewnątrzmacicznego w pierwszym trymestrze ciąży czy narażenia płodu na działanie czynników toksycznych.

Leczenie zaćmy

Jedyną uznaną i w pełni skuteczną, a zatem przywracającą ostrość widzenia, metodą leczenia katarakty jest operacja zaćmy. W większości przypadków jest to zabieg przeprowadzany w trybie ambulatoryjnym. Wykonuje się go znieczuleniu miejscowym – po podaniu specjalnych kropli, jest on zatem bezbolesny. Procedura trwa około 15-25 minut. Przed operacją konieczne jest odbycie wizyty kwalifikacyjnej u lekarza okulisty.

Obecnie najczęściej stosuje się ultradźwiękową fakoemulsyfikację – w trakcie zabiegu specjalista wykonuje mikronacięcie (wielkości około 2,2 mm), rozbija i usuwa zmętniałą soczewkę, a na jej miejsce wprowadza sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Co istotne, zabiegu usunięcia zaćmy nie wykonuje się na obu oczach jednocześnie. Pacjent może powrócić do codziennych aktywności już po jednym dniu od zabiegu, przez 2-3 tygodnie musi jednak unikać intensywnego wysiłku fizycznego.

Artykuł sponsorowany