Jak wyczyścić filtr w odkurzaczu bezworkowym?

Trudno wyobrazić sobie naszą codzienność bez odkurzaczy. Przydatność tego sprzętu sprawia, że na rynku znajdziemy bardzo wiele różnych wariantów tych urządzeń. Jedną z propozycji są odkurzacze bezworkowe, w których, jak sama nazwa wskazuje, nie znajdziemy klasycznego worka. To rozwiązanie jest bardzo ciekawe pod wieloma względami, jednak podobnie jak wszystko – wymaga odpowiedniej konserwacji. Jednym z jej elementów jest czyszczenie filtrów. Sprawdź, jak wyczyścić filtr w odkurzaczu bezworkowym! 

Czym są odkurzacze bezworkowe? 

Odkurzacze bezworkowe różnią się od klasycznych odkurzaczy oczywiście tym, że nie mają worka. W jaki sposób radzą sobie więc z zabrudzeniami? Zasada działania tych sprzętów jest bardzo prosta – wszystkie zbierane przez odkurzacz drobinki kurzu i piasku dostają się pod ciśnieniem do specjalnie przygotowanego zbiornika w odkurzaczu. Po skończonym odkurzaniu jedyne, na co jest skazany użytkownik, to opróżnienie zbiornika na nieczystości. 

Podstawowa zaleta odkurzaczy bezworkowych nasuwa się więc sama – te sprzęty są niezwykle mało kłopotliwe w eksploatacji i nie wymagają regularnego dokupowania worków. Dzięki temu mamy pewność, że przed rozpoczęciem sprzątania nie będziemy musieli iść do sklepu. Rozwiązuje to także problem z dostępnością worków – o ile w przypadku nowszych modeli odkurzaczy raczej nie będziemy mieli z tym kłopotu, to użytkownicy starszych modeli mogą się rozczarować dostępem do odpowiednich worków do swojego modelu. Z braku worka wynika także inna zaleta – odkurzacz może ciągle pracować z tą samą mocą, natomiast w przypadku odkurzaczy workowych moc urządzenia może czasem zależeć od stopnia napełnienia worka. 

Nie oznacza to jednak, że odkurzacz bezworkowy ma same zalety. Przede wszystkim jest on nieco droższy od swoich workowych odpowiedników, jednak możemy to potraktować jako inwestycję – bez dokupowania worków koszty eksploatacji sprzętu spadną, zakup natomiast szybko nam się zwróci.  

Wspominaliśmy chwilę temu o tym, że odkurzacze bezworkowe mogą stale pracować przy tej samej mocy. Jest to prawda, o ile odpowiednio zadbamy o filtr w odkurzaczu. Najczęściej stosowanym rodzajem filtrów w odkurzaczach bezworkowych jest filtr HEPA. Co to jest i w jaki sposób odpowiednio go wyczyścić? 

Czym jest filtr HEPA i jak go czyścić? 

Jeśli chodzi o konstrukcję, to filtr HEPA nie różni się zbyt bardzo od innych rodzajów filtrów. Diabeł tkwi jednak w szczegółach – filtr HEPA jest niesamowicie skuteczny dzięki bardzo ścisłej siatce włókien. Jej zadanie polega na odfiltrowywaniu z powietrza najmniejszych cząstek zanieczyszczeń, które dostają się do wnętrza urządzenia. 

Filtr HEPA jest w stanie odfiltrować bardzo małe cząstki zabrudzeń – żeby filtr mógł być nazwany filtrem HEPA, musi na testach wykazać skuteczność w odfiltrowaniu 99,97% cząstek większych niż 0,3 mikrona. Dzięki temu z odkurzaczem bezworkowym wyposażonym w filtr HEPA możesz być spokojny o to, że jakieś ziarenko piasku nie dostanie się do jego wnętrza i uszkodzi sprzęt. 

W filtr HEPA wyposażony został chociażby odkurzacz bezworkowy 600 (EL61H4SW) marki Electrolux, jednak nie jest to jego jedyna zaleta. To urządzenie jest niezwykle kompaktowe i mobilne, co zdecydowanie ułatwi codzienne odkurzanie. Co ważne, jego niewielkie rozmiary nie wpływają negatywnie na skuteczność – w dalszym ciągu jest to odkurzacz o sporej mocy 550 watów. 

Jak czyścić filtr w odkurzaczach bezworkowych? 

Czyszczenie filtra HEPA nie jest niczym skomplikowanym, wymaga jednak trochę cierpliwości. Najlepiej będzie przeprowadzić je krótko po skończonym odkurzaniu, kiedy wiemy, że sprzęt będzie nam niepotrzebny przez jakiś czas. 

Po demontażu filtra HEPA należy udać się z nim do łazienki i umyć go pod bieżącą wodą. Chwilę wcześniej można jeszcze strząsnąć z niego większe zabrudzenia. Podczas mycia należy delikatnie obchodzić się z filtrem – nie chcemy przecież uszkodzić jego włókien. 

Wilgotny filtr należy następnie wysuszyć. W tym celu można położyć go w suchym i ciepłym miejscu na około 24 godziny. Pamiętajmy, żeby przed jego wsadzeniem do urządzenia upewnić się, że filtr jest już odpowiednio suchy.