Reklama

Jak wybrać okulary korekcyjne do czytania?

Naturalne jest, że wraz z wiekiem pojawia się dyskomfort widzenia z bliska. W takiej sytuacji nie należy bagatelizować problemu, lecz rekomendowane jest udanie się do okulisty w celu oszacowania wady wzroku. Po udanej wizycie otrzymujemy receptę i możemy kupić okulary u optyka. Tutaj pojawia się pytania – jak prawidłowo wybrać okulary do czytania i na jakie elementy zwrócić uwagę?

Plusy czy minusy – które okulary będą odpowiednie do czytania?

Okulary plusowe są związane z dalekowzrocznością. Tego typu okulary są stosowane wtedy, gdy dobrze widzisz z daleka a problem masz z widzeniem z bliska. Z reguły problem z widzeniem z bliska zaczyna się pogłębiać u osób po 45 roku życia. Jeśli natomiast problem z widzeniem bliska pojawia się w młodym wieku to jest duża szansa, że wada się zmniejszy wraz z wiekiem. Tak zwane „plusy” przydają się do czytania, pisania, oglądania zdjęć, oglądania obrazów, korzystania z telefonu i komputera. Innymi słowy zawsze wtedy, gdy istnieje potrzeba wyraźnego widzenia z bliskiej odległości.

Źródło zdjęcia: SFIO CRACHO / Shutterstock.com

Okulary minusy to rozwiązanie, dla osób z krótkowzrocznością. Wada tego typu często szczególnie intensywnie rozwija się u dzieci i młodzieży. Problem ten powinien być korygowany, w związku z czym w większości przypadków niezbędne jest noszenie okularów korekcyjnych. 

Alternatywą dla okularów plusowych i minusowych, są okulary progresywne. Tego typu okulary dokonują korekty wzroku zarówno, gdy patrzymy z bliska jak i z daleka. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla tych osób, które poza problemami z widzeniem z bliska zmagają się także z krótkowzrocznością. W takim przypadku wystarczy stale nosić jedną parę okularów i nie trzeba ich zmieniać nawet gdy planujemy czytać książkę. 

Jak wybrać modne okulary?  

Podstawą jest to, aby okulary spełniały swoja funkcję w postaci korekty wzroku. O ten aspekt powinien zadbać okulista wydając prawidłową receptę. Poza tym wystarczy dobrać odpowiedni kształt oprawek i to wszystko. Kształt oprawek w większości przypadków najlepiej dobierać na zasadzie przeciwieństw. To znaczy, jeśli mamy okrągłą twarz to pasować powinny kanciaste oprawki. Jeśli z kolei mamy podłużną szczupłą twarz to okrągłe okulary powinny dobrze pasować.

Modne okulary korekcyjne to nie problem. Każdy salon optyczny (również w postaci sklepu internetowego) dysponuje wieloma modelami i fasonami zaprojektowanymi przez topowe marki w związku z czym łatwo znaleźć coś co wpisuje się w aktualne trendy modowe. 

Producenci oprawek to topowe modowe firmy np. eleganckie eyerim collection, Gucci, Guess, Tommy Hilfiger oraz wiele więcej. Tym samym współczesne oprawki to nie konieczność, lecz modny dodatek pasujący do stylizacji.

Reklama